Kommersant.ru: Посочиха перспективите за газова война
Какви са условията за сключване на споразумение за транзит
на газМосква и Киев може да се сблъскат в нова газова война.
Такъв сценарий е възможен, заяви министър-председателят на Украйна Алексей
Гончарук във вторник. Това ще се случи, ако страните не се споразумеят за нов
договор за транзит на газ в Европа. Настоящото споразумение изтича на 31
декември. Колко вероятна е поредна газова война между Русия и Украйна? И какви
загуби ще претърпят страните?По темата сме с Александър Расохин.Москва и Киев не могат да се споразумеят по два основни въпроса. Първият е продължителността на новия договор и обемът на доставките. Догодина "Газпром" ще пусне газопровода "Северен поток-2", след което необходимостта от транзит на газ през Украйна ще намалее. Следователно няма смисъл руската компания да сключва дългосрочен договор, заяви Станислав Митрахович, водещ експерт от Финансовия университет към правителството на Руската федерация: „Искането на Украйна е 10-годишен договор и обем от 60 милиарда кубически метра газ годишно, което всъщност вече е много трудно да си представим. Нас ни устройва или средносрочен договор в перспектива от три години или по-дълъг и с малки обеми за изпомпване - в района 30 милиарда кубически метра газ годишно, или договор за по-голям обем на газ, но за по-кратък период,
например, за една или две години в региона 60 милиарда кубически метра газ годишно. "Вторият препъни камък са исковете на "Нафтогаз" срещу "Газпром" в Стокхолмския арбитраж. Съдът нареди на руската компания да плати почти 2,5 милиарда евро на украинската. Москва изисква Киев да се откаже от исковете и тогава чак ще може да се говори за нов договор. Владимир Путин дори предложи 25% отстъпка от доставките на газ за Украйна като бонус. И може би това трябва да склони Киев да сключи споразумение, предполага водещ ия експерт от Националния фонд за енергийна сигурност Игор Юшков: „Тоест, ние ви даваме отстъпка от цената, на която в момента продавате газ за промишлеността, минус 25%.Тази разлика ви я даваме за сметка на изплащането на дълга по арбитража в Стокхолм. И можете да интерпретирате тази ситуация като факт, че ви дават част от газта безплатно, за да платите тази глоба. "
Киев е съгласен да приеме част от дълга с газ, но само в името на дългосрочен договор. Но подобна ситуация едва ли ще устройва Москва, предполага украинският финансист Сергей Фурса. Той не се съмнява, че страните няма да постигнат компромис, което означава, че газовата война е неизбежна: „ „Газпром“ има косвен интерес да започне тази война. „В европейските хранилища са натрупани големи запаси от газ, което ще повиши цената на газа.“И това ще позволи на Газпром да печели допълнителни пари, плюс да покаже: „Вижте, европейци, наистина имате нужда от„ Северен поток-2 “, за да не зависите от други транзитни страни.“
Коментар на БА
Макар че статията отразява изходните точки на двете страни и трудностите при намиране на компромиси, в уравнението не се отчитат и много други фактори.На срещата си в Париж Зеленски и Путин се договориха Газпром да погасява дълга по присъдената от Стокхолмския съд глоба към Нафтогаз с газ. Изглежда въпросът не е само в семантиката – това че Москва няма формално да оформи плащанията като погасяване на вноска по глобата от Стокхолмския съд, а като отстъпка в цената.А разчетите ще си ги прави Нафтогаз.Проблемът е и в реперната цена, защото ако Газпром наложи висока цена то отстъпката от 25 процента няма да бъде нищо друго освен приближение към пазарната цена.Детайлите са важни и няма да бъде изненада ако „договореното“ от Путин и Зеленски не се „договори“ от експертите.Другият проблем е Русия вижда решението на газовите проблеми на Украйна само чрез руски газ и договори между Газпром и Нафтогаз, които са извън транзита, тоест има и елемент на покупка. Украйна е в състояние ако Газпром не е готов на компромиси да обезпечи цялото си потребление за сметка на неруски газ. Това което не може да направи е да натовари транзитната си система с природен газ.Преговорите по всяка вероятност ще родят някакво споразумение, вероятно не за 10 години, а за по-къс период, с малък гарантиран обем за по-дългия период и по-голям обем за по-къс.
Comments
Post a Comment