Skip to main content

(Дез)информация/Анализи Ria.ru: В Гърция са загрижени за "намесата" на Русия в делата на балканските страни


Ria.ru: В Гърция са загрижени за "намесата" на Русия в делата на балканските страни
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че е и ще бъде "загрижен" за "руската намеса" в делата на Западните Балкани, съобщава Financial Times.
"Бях притеснен, притеснен съм и ще продължа да се притеснявам. Ето защо считам, че решението, взето от (Европейския) съвет, трябва да бъде преразгледано през 2020 г.", заяви премиерът в интервю за изданието, отговаряйки на въпрос за "руската намеса" в страните от Западните Балкани.
Прави впечатление резкият ръст на критиките към Русия от доскоро смятани за нейни симпатизанти и съюзници страни като Сърбия и Гърция.
По-рано беше съобщено, че премиерът  е нарекъл отлагането на преговорите за присъединяването на Северна Македония и Албания за по-късна дата за грешка и призова те да започнат следващата година.

По-рано руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че Москва е обвинена в намеса в ситуацията с определянето на новото име на Македония, но не са посочени факти. Руското външно министерство съобщи също, че в проправителствени и опозиционни медии в Албания се появяват редица публикации, които повдигат темите за „руските връзки“ на албанския президент и премиер, както и „намесата на Кремъл“ във вътрешнополитическите процеси в Западните Балкани. По този начин публикациите на „Сот“ и „Тема“ посочват президента Илир Мето като „проводник на руските сценарии“ за дестабилизиране на Балканите. Руското външно министерство също отрече тези доклади.

Коментар на БА

Това е функция на двойната и политика, при която Москва отказва да се отчита и се съобразява с различни от нейните интереси.
Сближаването на Путин с Ердоган, провокира рязък скот на подозренията спрямо Русия в Гърция, до изостряне на двустранните отношения, забрана за издаване на визи на руски туристи в Света Гора, изгонване на руски дипломати и сериозен срив в двустранните отношения. Това прави заканите на Путин срещу България за това че бави Турски поток доста прозрачни.
Интересно е и това че Мицотакис критикува Русия за намеса в делата на Западните Балкани, включително по темата за договореностите със Северна Македония – тема, която до скоро беше в опозиция на предшественика си Ципрас.


Comments

Popular posts from this blog

Денят след, като размисъл за деня преди изборите.

Вече няма съмнение, че ГЕРБ и ДПС са две лица на една и съща монета. Зависимостите са асиметрични, тоест Пеевски държи силните карти, но Борисов ще бяга от правителство на ГЕРБ и ДПС като дявол от тамян. Защото не може да управлява по друг начин, освен този, който доведе до 2020 година. До тук тривия. Стратегията им включва обезличаване на ППДБ и повече интриги за да ги разделят на принципа – добрите от ДаБГ и лошите от ППДБ. Още от сега започнаха. Няма да успеят, защото в момента в който някой от лидерите понечи да направи опит да възстанови комуникацията за власт с ББ е приключил окончателно като политик. Вече не може да мине номера, аз ще говоря само с Борисов, защото не можеш да говориш с него без да виждаш сянката на Пеевски. Да го кажа в прав текст – да, за тези избори са единствената алтернатива, но не за следващите, ако още си мислят, че са незаменими и незаобиколими, и че имат крепостен електорат, много силно грешат. Изобщо на тези избори ще катастрофира цялата политическа л...

Истинските виновници не са в доклада на Парламентарната комисия по договора на Булгаргаз и Боташ

  Този документ, който BG Elves показват доказва, че движещият фактор за договора Боташ - Булгаргаз е Владимир Малинов, който настоява Даница Златева да го подпише, а тя се разсейва, защото съзнава, че са я поставили "на дузпата". Междувременно без тристранния протокол между Боташ, Булгартрансгаз и Булгаргаз договор между Булгаргаз и Боташ нямаше да има. В случая Булгаргаз е натиснат отстрани - от БТГ и отгоре от министъра да подпише договор, който е неизгоден за компанията. А сега цялата история. Владимир Малинов, за да остане на поста си, още при първото служебно правителство на Румен Радев, на Янев, предава в президенството пътната карта на Турски проект. Борисов е бесен, но Пеевски взема Малинов под свое крило. Тъй като картата се търси навсякъде, но е изобличителен документ и за самия Радев, тоест е горещ картоф, съдържанието и е експлозивно /за знаещите и желаещите да я интерпретират като последствия/, президентът Радев нарежда, картата да се даде на назначения от него ...

Борисов се опитва да се договори със Запада за продължението на модела Луканов

  Борисов реши, че не може да отстъпва по темата Турски поток, и започна да се гордее с него, дори под заплаха да влезе в Магнитски /Дамоклевият меч все още виси/, защото се разпада цялата конструкция и логика на властта, заради която влезе в политиката преди повече от 20 години. Тогава задкулисието реши да смени Иван Костов, защото се уплаши, че не може да го контролира. Борисов бе още никой за да смени Костов, за това първо в играта влезе магията на монарха, и след това пласираха и нашия Путин /генералът от силовите структури/. Днес Борисов започна да показва "зъби" и да заплашва с разглобка, ако ППДБ и западните ни партньори не приемат неговия модел за корупция с елементи на атлантизъм, както на времето Западът прие моделът на прехода на Луканов. Без пълен контрол върху службите, прокуратура, регулатори, той не може да съществува. За това и новата сглобка няма да проработи, поне в този вид, който си я представят в ППДБ. Говорим за условния или обобщаващ образа на новия ели...