Skip to main content

Равносметка на сутринта - след срещата ЕС - Западни Балкани

asset.com


Ето и моята равносметка на сутринта, след еуфорията от срещата ЕС - Западните Балкани.

Първо, срещата си е успех, както и да се погледне, защото е правилен избор на ЕС тема от България като европредседател. Защото организацията беше на ниво, поне не стана реч за нещо, което да е смутило гостите или медиите. Винаги може да и
Второ, част от неудовлетворението произтича от грешни и прекомерни очаквания, те са за сметка на очакващите. Който е очаквал нещо повече от декларацията, значи няма понятие как работи евробюрокрацията и изобщо всяка бюрокрация, от жаргона, от послания и т.н. Голяма рядкост са "цветните" политици, които "светят" с различност - повечето използват клишета, жаргон, проверени фрази и т.н. Специализират в дългото говорене и нищоказването.
Няма как да бъде по -друг начин в Европа, която няма лидери от калибъра на Тачър, Кол, Де Гол, Рейгън. Общите декларации често губат цветността си в процеса на съгласуване, и става средностатистическо сиво, тъй като отразяват уравновесени интереси. От прекомерно "балансиране" накрая губят яркост - но тези, които работят с темата гледат скритото съдържание зад всяка дума. И тук има някои послания, но са далеч от това, което би могло да се направи. Но кой да го направи - Борисов именно поради езиковата си бариера не може да се бори за съдържателни ангажименти или да преодолее в тет-а-тет разговор /преводите винаги убиват значителна част от енергията на посланието/ съмненията на "големите". Той е силен във фото-оп и жестовете - да прегърне, да каже конграчулейшънс, да даде на родната публика усещането за гордост и личен успех - въпреки че нито европредседателството е негов личен успех, още по-малкото визитата на лидерите на страните от ЕС. Просто те така правят на всеки шест месеца - срещат се в поредната държава - европредседател. Ние подходихме към нашите 15 минути слава като към спортно състезание. Но това е наша специфика.
Трето, тези които са очаквали да има конкретика в декларацията, особено по датата за присъединяване или каквато и да е дата, не са реалисти. От гледна точка на ЕС, посочване на какъвто и да е срок, който може да се възприеме като краен или гарантиран ангажимент от ЕС за присъединяване е лоша преговорна политика. Страните от Западните Балкани носят свои огромен риск от вътрешните си проблеми и несъвместимост с европейските принципи за върховенство на закона, на демокрация и пазарната икономика /вижте и как стоят тези теми у нас, което допълнително охлади ентусиазма на "старите" страни членове към разширяване/. Ако тези рискове не се терапират и страстите опитомят преди тези страни да да влязат, то всичко това ще се стовари върху съюза и вместо да го заздрави, ще го дестабилизира. Ето защо, е правилна ЕС политика въпроса за членството на страните от Западните Балкани, да остане отворен, като добра преговорна позиция, за да се въздейства върху местните елити.
Четвърто, там където резултатите би трябвало да бъде оценени като най-предметни - тези 10 милиарда евро за свързаност и инфраструктура - също има добра новина, но само на пръв поглед. Първо, в тези суми влизат вече започнати проекти. Второ, слабост - наша и на съседите /в някои отношение те дори са по-чевръсти от нас/ е липсата на проекти - детайлно разработени, готови за финансиране и с доказан капацитет за управление. До този момент всичко е бла - бла, политиците си говорят на висок глас, но проектите се придвижват със скоростта на охлюв, без да има грам идея как да се стигне до тяхната реализация. Досега сто пъти да сме построили пътна и жп връзки с Македония и Албания, готовността на Световната Банка и ЕИБ не е била по-малка, но вижте какво става и у нас с инфраструктурните проекти. Как да очакваш хора, които не могат инфраструктурен проект у нас да реализират, за бъдат по-успешни при трансгранични регионални проекти.
Да, за историята ще остане фактът, снимките, репортажите, надеждите, посланията и оптимизма.
Но, успехът на който и да е съмит, включително този, се вижда от дистанцията на времето - там където нещо се е свършило.

Comments

Popular posts from this blog

Независимая Газета: "Изгубените руски илюзии по отминаващата епоха За самопознанието на Русия са необходими знания, а не митове автор"

Валерий Гарбузов - директор на Института за САЩ и Канада Отминаването на една епоха води със себе си много неща: илюзиите и надеждите умират, митовете се разрушават, появяват се нови реалности и се променя средата на живот. Това, с което са живели поколенията, се забравя. Често управляващите елити на авторитарните и тоталитарните политически режими съзнателно формират утопични представи и митове, които целенасочено се разпространяват сред масите. Подобна масова манипулация на общественото съзнание веднага поражда утопично възприятие за света у милиони хора, което позволява да се обединят разнородни политически и социални групи около национален лидер в името на определена цел. В същото време тя е и мощен инструмент за дългосрочно запазване на личната власт. И руската история в никакъв случай не прави изключение тук. За никого не е тайна, че обвинението във външнополитически експанзионизъм никога не е напускало Русия, преследвайки я през цялото ѝ историческо развитие. Именно той се превр

Ще успее ли метежът на Пригожин?

Острият тон в изявлението на Путин по отношение на опита за преврат на Пригожин ( след заканата да смени Путин метежът може да се нарече и преврат ) може да се окаже неефективен, тъй като идва твърде късно и няма достатъчно силно въздействие. Въпреки че твърдата реторика е подходяща, тя може да не възпре Пригожин. Путин винаги е реагирал остро когато е под натиск, но този път е различен, тъй като той вече не притежава цялата власт. Опитът за преврат назряваше от известно време, особено след като Путин и Шойгу наредиха Ч ВК "Вагнер" да премине под контрола на Министерството на отбраната до края на юни. Тази директива отгоре на практика целеше да лиши Пригожин, ключов играч в борбата за властта и наследството на Путин, от единственото му предимство. ЧВК Вагнер , финансирана от руски олигарси и бюджета на Министерството на отбраната, естествено се превърна в огромна сила по време на военните операции в Украйна. Съперничеството между Пригожин и началника на Генералния щаб Ге

Марк Холингсуърт, The Spectator: Подобно на Русия на Путин, България се е превърнала в мафиотска държава

Протест срещу Путин в България В историческа реч пред Конгреса на САЩ на 12 март 1947 г. президентът Труман разглежда застрашителното разпространение на комунизма и съветск ата окупация на Източна Европа. Известна като "Доктрината Труман", той представя бойните линии на Студената война като борба между автокрацията и демокрацията - нещо, което днес звучи странно в Украйна. Съветският "начин на живот се основава на волята на едно малцинство, наложена със сила на мнозинството", заявява президентът Труман. "Той се основава на терор и потисничество, контролирана преса и радио, фиксирани избори и потискане на личните свободи... Свободните народи по света очакват от нас подкрепа за запазване на техните свободи". Неотдавнашни проучвания на общественото мнение показаха, че 80 % от българите смятат корупцията за широко разпространена . Днес страната в Европейския съюз, която най-много прилича на тази авторитарна деспотична държава, е България, която е изпра