Skip to main content

Игрите около Белене замъгляват проблемите и губят ценно време за реформа в енергетиката

Сигурен съм, че АЕЦ "Белене" няма да има. Всичко беше изпробвано - "стратегически" инвеститор - помните РВЕ, този проект просто няма икономически смисъл. Това на което сте свидетели, че Борисов дава индулгенция на БСП за предишните зулуми и нанесените щети, с надеждата, че така ще стимулира процеси вътре в столетницата и ще може да опитоми апетитите на Нинова към властта. Овчаров има силни позиции все пак, той е гуруто на Нинова.
Няма никаква причина да пада мораториума, защото никой не е поставял това като предусловие, най-малкото китайците. Тук уловката е в необходимостта от търг, а и децата знаят, че няма навалица от инвеститори - или китайците от CNNC и/или Росатом. Нищо не пречи да си водят преки преговори и ако има сделка, тогава да пада мораториума. Очевидно логиката, както посочвам не в проекта, а извън него. 
В момента, в който Народното събрание отмени мораториума, отпадат обвиненията на всички по АЕЦ "Белене", няма престъпление, защото проектът отново придобива статут на "работа в прогрес/развитие". Щетите и загубите вече не са безвъзвратни, а се смятат за легитимна инвестиция. 
ГЕРБ подава ръка на БСП - покриват зулумите и влизат в режим на ново раздаване. Във вътрешен ГЕРБ кръг сигурно Борисов продава обичайните си лакардии за надцакване с БСП - как умно брани себе си и партията от критика от ляво и от Русия, че спира проекта, но в същото време ги праща да гонят Михаля - да търсят "пазарна" реализация, която е невъзможна. 
Това е формулата на властта - видиш ли опасна тема я обсебваш, както Московски оглави протестите на превозвачите, за които той е отговорен. Щял дори да ходи в Брюксел. Не можете да отречете, че системата работи.
Но проблем има и той е значим.
Геополитическите флиртове с държавна китайска АЕЦ вместо българска държавна АЕЦ, вкарва България в буря. Едно е да поканиш китайска компания да финансира и построи път или мост, друго е да я поканиш да направи АЕЦ. Идиотската идея да "еспериментираш" с геополитически бизнес съюзи Франция,-Русия-Китай на българска територия, може да ни докара само бели.
Както казах, не ме притесява, че ще построят Белене и ще заробят поколенита . Това просто няма как да се случи, ако ще Народното събрение да приеме закон за построяване на Белене. 
Притесняваме ме, че пропиляваме ценно време, вместо да реформираме енегетиката, да вземем важни решения за трансформацията и към по-конкурентно състояние, като направим потребителите по-конкурентни, като поставим върху всички български домове соларни панели /което рязко ще намали търсенето на свръхголеми централизирани базови мощности/, като усилим конкуренцията между отделните видове генерация без патерици и памперси от държавата - и днес имаме непозволително нисък процент на генерация от природен газ, която е изключително нужна за балансиране на системата/ и вместо това ние се занимаваме с паранормални явления като Белене и дребните партийни хисапи на Борисов с Нинова. 
Междувременно вместо да си върнем значителна част от парите като продадем оборудването - китайците проявиха интерес, но властта не дава гласност на този интерес - цялата държава сега е впрегната за да оправдава със задна дата безсмислието и некомпетентността на Първанов и Овчаров с предишния рестарт на Белене и поредния опит за спасение на Росатом с парите на българския данъкоплатец. Ако не знаете, в годината в която платихме парите на АСЕ, тя бяха съизмерими с размера на държавната субсидия от федералния бюджет на Русия. Тоест нашите "фюрери" впрегнаха българските данъкоплатци в акцията по спасяване на Росатом и на Кремълската атомна външна политика - включително стратегическия ядрен арсенал. Да, дами и господа, вашите пари отиват за ядрените бойни глави в руския ядрен арсенал.

Comments

Popular posts from this blog

Независимая Газета: "Изгубените руски илюзии по отминаващата епоха За самопознанието на Русия са необходими знания, а не митове автор"

Валерий Гарбузов - директор на Института за САЩ и Канада Отминаването на една епоха води със себе си много неща: илюзиите и надеждите умират, митовете се разрушават, появяват се нови реалности и се променя средата на живот. Това, с което са живели поколенията, се забравя. Често управляващите елити на авторитарните и тоталитарните политически режими съзнателно формират утопични представи и митове, които целенасочено се разпространяват сред масите. Подобна масова манипулация на общественото съзнание веднага поражда утопично възприятие за света у милиони хора, което позволява да се обединят разнородни политически и социални групи около национален лидер в името на определена цел. В същото време тя е и мощен инструмент за дългосрочно запазване на личната власт. И руската история в никакъв случай не прави изключение тук. За никого не е тайна, че обвинението във външнополитически експанзионизъм никога не е напускало Русия, преследвайки я през цялото ѝ историческо развитие. Именно той се превр

Ще успее ли метежът на Пригожин?

Острият тон в изявлението на Путин по отношение на опита за преврат на Пригожин ( след заканата да смени Путин метежът може да се нарече и преврат ) може да се окаже неефективен, тъй като идва твърде късно и няма достатъчно силно въздействие. Въпреки че твърдата реторика е подходяща, тя може да не възпре Пригожин. Путин винаги е реагирал остро когато е под натиск, но този път е различен, тъй като той вече не притежава цялата власт. Опитът за преврат назряваше от известно време, особено след като Путин и Шойгу наредиха Ч ВК "Вагнер" да премине под контрола на Министерството на отбраната до края на юни. Тази директива отгоре на практика целеше да лиши Пригожин, ключов играч в борбата за властта и наследството на Путин, от единственото му предимство. ЧВК Вагнер , финансирана от руски олигарси и бюджета на Министерството на отбраната, естествено се превърна в огромна сила по време на военните операции в Украйна. Съперничеството между Пригожин и началника на Генералния щаб Ге

Марк Холингсуърт, The Spectator: Подобно на Русия на Путин, България се е превърнала в мафиотска държава

Протест срещу Путин в България В историческа реч пред Конгреса на САЩ на 12 март 1947 г. президентът Труман разглежда застрашителното разпространение на комунизма и съветск ата окупация на Източна Европа. Известна като "Доктрината Труман", той представя бойните линии на Студената война като борба между автокрацията и демокрацията - нещо, което днес звучи странно в Украйна. Съветският "начин на живот се основава на волята на едно малцинство, наложена със сила на мнозинството", заявява президентът Труман. "Той се основава на терор и потисничество, контролирана преса и радио, фиксирани избори и потискане на личните свободи... Свободните народи по света очакват от нас подкрепа за запазване на техните свободи". Неотдавнашни проучвания на общественото мнение показаха, че 80 % от българите смятат корупцията за широко разпространена . Днес страната в Европейския съюз, която най-много прилича на тази авторитарна деспотична държава, е България, която е изпра