Skip to main content

Фактор: Нови напъни за енергийни шлемове - драматургията е същата, последствията гарантирани

Не съм сигурен през какво образование и професионален опит минават днешните управници, но усилията са като в стария съветски виц за завода в Тула за самовари. Правят, струват, все автомат Калашников излиза. Та и нашите управленци, напъни, по-голямата част от тях в тайни доби и по тайни места, и все енергиен шлем излиза. Все загуби, докато се самохвалят с геополитически пробиви. Все някаква абстрактна гордост за България като хъб и център на вселената, която трябва да извиква у вас спонтанното : "България, юнаци!". А реално нищо, само едни сигурни загуби.
Ако си мислите, че всичко се прави в кабинета на министър Петкова, дълбоко се лъжете. Тя просто озвучава данни, анализи, проекти на подчинените и управленци на държавните компании.
Техни са и приеманията и цифрите и заключението. Само, че тя обира срама на понякога откровено скритите под наивност корупционни схеми на хората зад кадър.
Ето и основните действия в театъра на абсурда, за който са отговорни най-вече Булгартрансгаз.
Първо действие - всява се страх и паника. Губим транзита, България на колене. Паниковски го бият.
В края на месец септември т.г. у нас пристигат на тайно посещение шефовете на Газекспорт Бургмистрова и Медведев. Тайно, защото нямаше никакви съобщения за медиите. Чак след като си тръгнаха и от кумова срама се появиха някои общи изявление. Със себе си руските гости носят "страшната" новина - след 2020 година спираме транзита през България. В превод за пиар цели, това се предава като - Транс-Балканския газопровод, от който Булгартрансгаз получава около 100 милиона долара годишно, пресъхва физически и като приходоизточник.
За това и визитата е топ сикрет, току виж народът не разбере правилно. Второ действие - тежък размисъл в още по-тежки кабинетни срещи. ТЕ мислят, но се оказва, че има много скелети в гардероба. Сметките не излизат, за това трябва да действаме като при АЕЦ "Белене" - помпаме приходите, разходите снишаваме, за да има задължителния хепи енд. Веднъж да тръгнат харчовете, кой го интересува края. Ние ще си вземем "своето", следващите да му мислят.
Трето действие - пушката е на сцената, но още не гърми. Суспенс на макс.
Голямото упование и защита е, че си имаме договор за транзит със задължителна клауза "пренеси или плати" и считани са гарантирани приходи от 150 милиона лева, което е приблизително 90 процента от стойността на целия договор. Договорът е до 2030 година, сиреч имаме си едни 1, 8 милиарда лева "в кърпа вързани".
Да, но не, както казваше класикът Бочаров. Оказва се, че кърпата я няма, защото междувременно се е извършило национално предателство, за което поредица от правителства са си мълчали. Бургмистрова и Медведем обръщат внимание на този детайл. Правните консултанти докладват, че нямаме шанс да вземем нито цент като неустойка, защото искът, който трябва да отправим е в арбитражния съд в Москва на Руската търговско-промишлена палата. Само си представете сценката, ние съдим Газпром в Москва и какъв може да бъде резултата?!
Когато неотдавна разбрах това за пръв път, не можех да повярвам. Много неща съм видял, но това да се съгласим да спорим в търговски дела с руска фирма в съд в Москва надмина всичките ми представи за корупционна среда. Защото няма човек, който да си помисли, че когато преди 12 година в присъствието на министър Овчаров са подписвани тези договори, съгласието за тази ялова клауза е струвало пари., които някой някъде е получил.
И тъй като знаят, че ако трябва да обясняват на обществото, защо не могат да разчитат на този милиард и осемстотин милиона лева "гарантиран" приход, няма да се размине само с оставки, се опитват да покрият информационно случая, с някаква смела и невероятна перспектива за милиарди лева, които ще ни залеят, дори потопят.
Помпат ни с фалшива гордост за изключителната привилегия Газекспорт да продължи Турски поток -2 през България. Смисълът е, че това трябва да бъде въжделение и върховна мечта на всеки българин, под и над 18 години, защот в тежка, стратегически битка със съседите за правото да прегърнеш Газпром, сме се оказали на първо място. В допълнение, чуваме тържествения възглас - "никаква геополитика не ни интересува, искаме да печелим пари". Не уточняват кой точно ще печели, едно е сигурно, няма да сме ние с вас. И сме много, много велики.
Дребен факт е, че сметките никак не излизат. Дори елементарен анализ показва, че няма анализ за въздействия - нито геополитически, нито за финансовата състоятелност, която да е многовариантна и да не показва само оптимистични сценарии. Геополитиката е ужасяваща - за пореден път обслужваме директно руската геополитика, и то в ущърб на ЕС и НАТО. Но финансовият поглед е не по-малко стряскащ.
Разбира се, трябва да се отчита възможността, това, което сега се представя като проект да е нарочно хвърлено в общсетвеното пространството, за да проверят реакциите, да видят основните зони на критика, след което се явяват отново на сцената с пот на челото, след преговори, и представят нов подобрен, победен вариант, който вие ще трябва да приемете без въпроси.
Още веднъж базисните данни.
Инвестираме милиард и половина евро собствени пари. Плюс финансовите разходи за десет години, дори при свръхизходен лихвен процент са близо 1 милиарда лева.До тук нетния ефект за десет години е инвестиция плюс лихви са 4 милиарда лева минус. Ясно е, че нито грантове, нито европейски средства ще получим. Единствената опция е Газпром напред да плати за ползването на тръбата за десет години, но и тези средства няма да стигнат.
Към това като нетен негативен ефект трябва да се прибавят и 1,8 милиарда лева невъзможни неустойки - заради арбитража в Москва. Ерго нетно сумарния ефект е близо 5 милиарда лева.
Да погледнем какво получаваме - приходи, не печалба. Вижте печалбата на БТГ за последните години, направете елементарен кеш флоу с тези данни, като съоношение, заложите 435 милиона лева годишни приходи, при сегашното съотношение приходи-разходи, като отчетете и финансовите разходи, и ще разбере, че БТГ няма шанс да реализира никаква печалба през следващите десет години.
Последнот действие - пушката на сцената гръмва. Фойерверки, радостни възклицания. Министър Петкова, ни убеждава, пак цифри на Булгартрансгаз, че щели сме да спечелим 2 милиарда лева?! Едно време наричах това вудуикономиката на Овчаров. Изглежда има много сериозни последователи.
На всичко отгоре вижте условията за маркет теста, който БТГ се готви да пусне в началото на декември - те са скандални.
Играе се само на вратата на Газпром, нямат никаква идея за осигуряване на равностоен, алтернативен транзит на неруски газ. от различни входни точки, като север-юг, така и юг -север.
Тоест България да се отвори за газ от всички посоки, от различни играчи. Играем само в отбора на Газпром.
Едно е сигурно - поредният екстаз на тема нов Енергиен шлем ще роди същото - загуби, унижение, и срив в отношението на партньорите към нас. Проблем има - Путин играе покер, решава свои проблеми на наш гръб.
Питам какво несиурно има за нас в транзита през Украйна?
Москва мобилизира всичките си ресурси за да покаже на българското правителство, че може да го свали всеки миг, ако не се съгласи на нейните варианти за продължение на газопровода Турски поток - 2. Защото ако прекъсне транзита през Украйна и не намери алтернативен път за снабдяване на клиентите на Газпром в Източна Европа, нишата на Газпром, веднага ще бъде заета от други. Заедно с това ще пресъхне един от най-важните канали за влияние на Кремъл в този регион.
Играта е много над възможностите ни и е добре да не избързваме. Фанфарите са неуместни.

Comments

Popular posts from this blog

Независимая Газета: "Изгубените руски илюзии по отминаващата епоха За самопознанието на Русия са необходими знания, а не митове автор"

Валерий Гарбузов - директор на Института за САЩ и Канада Отминаването на една епоха води със себе си много неща: илюзиите и надеждите умират, митовете се разрушават, появяват се нови реалности и се променя средата на живот. Това, с което са живели поколенията, се забравя. Често управляващите елити на авторитарните и тоталитарните политически режими съзнателно формират утопични представи и митове, които целенасочено се разпространяват сред масите. Подобна масова манипулация на общественото съзнание веднага поражда утопично възприятие за света у милиони хора, което позволява да се обединят разнородни политически и социални групи около национален лидер в името на определена цел. В същото време тя е и мощен инструмент за дългосрочно запазване на личната власт. И руската история в никакъв случай не прави изключение тук. За никого не е тайна, че обвинението във външнополитически експанзионизъм никога не е напускало Русия, преследвайки я през цялото ѝ историческо развитие. Именно той се превр

Ще успее ли метежът на Пригожин?

Острият тон в изявлението на Путин по отношение на опита за преврат на Пригожин ( след заканата да смени Путин метежът може да се нарече и преврат ) може да се окаже неефективен, тъй като идва твърде късно и няма достатъчно силно въздействие. Въпреки че твърдата реторика е подходяща, тя може да не възпре Пригожин. Путин винаги е реагирал остро когато е под натиск, но този път е различен, тъй като той вече не притежава цялата власт. Опитът за преврат назряваше от известно време, особено след като Путин и Шойгу наредиха Ч ВК "Вагнер" да премине под контрола на Министерството на отбраната до края на юни. Тази директива отгоре на практика целеше да лиши Пригожин, ключов играч в борбата за властта и наследството на Путин, от единственото му предимство. ЧВК Вагнер , финансирана от руски олигарси и бюджета на Министерството на отбраната, естествено се превърна в огромна сила по време на военните операции в Украйна. Съперничеството между Пригожин и началника на Генералния щаб Ге

Марк Холингсуърт, The Spectator: Подобно на Русия на Путин, България се е превърнала в мафиотска държава

Протест срещу Путин в България В историческа реч пред Конгреса на САЩ на 12 март 1947 г. президентът Труман разглежда застрашителното разпространение на комунизма и съветск ата окупация на Източна Европа. Известна като "Доктрината Труман", той представя бойните линии на Студената война като борба между автокрацията и демокрацията - нещо, което днес звучи странно в Украйна. Съветският "начин на живот се основава на волята на едно малцинство, наложена със сила на мнозинството", заявява президентът Труман. "Той се основава на терор и потисничество, контролирана преса и радио, фиксирани избори и потискане на личните свободи... Свободните народи по света очакват от нас подкрепа за запазване на техните свободи". Неотдавнашни проучвания на общественото мнение показаха, че 80 % от българите смятат корупцията за широко разпространена . Днес страната в Европейския съюз, която най-много прилича на тази авторитарна деспотична държава, е България, която е изпра