Skip to main content

Извънреден коментар - Терористически атентат в Архангелск - предупреждение на Стратфор

Основен източник Стратфор

17-годишен местен младеж влиза на 31 октомври в офис на руското Федерална служба за сигурност (ФСБ) в Архангелск и взривява самоделно взривно устройство, убивайки себе си и ранявайки трима други, съобщи The Moscow Times. Седем минути по-рано, в социалната мрежа Телеграм, терористът публикува съобщение, в което поема отговорност за атентатаа и обяснява причините. Следва текста на посланието:

"Другари, сега ще се извърша терористичен акт в сградата на ФСБ в град Архангелск, за което поемам отговорност. Причините са съвсем ясни за вас.

ФСБ е извън контрол, фалшифицира случаи и измъчва хора и затова реших да го направя. Най-вероятно ще умра поради експлозията, защото експлозивното устройство ще се активира директно от мен, като натисна бутона върху капака на бомбата. Желая ви великолепно бъдеще на анархисткия комунизъм!"

Постът е подписан от Валериан Панов, който по всяка вероятност е идентифициран като извършител на бомбения атентат. Руските власти потвърдиха, че смятат, че анархист стои зад атаката. Въз основа на съдържанието на публикацията в социалните медии изглежда, че основната цел на атентатора е руската служба за вътрешна сигурност и по-скоро руската държава. Руските анархисти отдавна разглеждаха ФСБ като основен противник. През март 2018 г. видеоклипът, публикуван на различни анархистични уебсайтове, посочи ФСБ като основен инструмент за държавна репресия в Русия.

Самоубийствената атака на анархист е извънредно събитие, но не е напълно неочаквана. Докато повечето анархисти се опитват да избегнат самоубийства, някои не го изключват. Руските анархисти имат история на насилствен екстремизъм, датиращ от 19-ти век, включително нападения, при които нападателят е сигурен, че ще умре. Въз основа на обикновената структура на съвременния анархизъм на съпротива без специфичен интерес, състояща се от свободно организирани групи или индивиди, обединени от обща идеология, атентаторът вероятно няма значителна поддържаща структура и може да е действал сам.

ФСБ вероятно ще реагира радикано на нападението срещу офиса си, въпреки че по-нататъшните репресии срещу анархистите могат да имат обратен ефект и да подкрепят наратива на терориста, което прави по-вероятните последващи бомбени атентати в Русия. Желанието на анархиста да умре вероятно ще предизвика реакция от страна на световната анархистка общност, вдъхновявайки нови атаки не само срещу ФСБ и други държавни органи в Русия, но и срещу институциите, свързани с руската държава и с чуждестранни компании, които правят бизнес с Русия.

Извън Русия, тези действия най-вероятно ще останат в рамките на типичния начин на действие на анархизма на палежи, вандализъм и очакване на банери. Това означава, че дружества, които имат връзки с Русия или имоти в близост до руски компании или дипломатически мисии, следва да наблюдават анархистичните медии за призиви за действие, да съзнават предварително оперативното наблюдение и да подобряват своите мерки за физическа сигурност.



Comments

Popular posts from this blog

Независимая Газета: "Изгубените руски илюзии по отминаващата епоха За самопознанието на Русия са необходими знания, а не митове автор"

Валерий Гарбузов - директор на Института за САЩ и Канада Отминаването на една епоха води със себе си много неща: илюзиите и надеждите умират, митовете се разрушават, появяват се нови реалности и се променя средата на живот. Това, с което са живели поколенията, се забравя. Често управляващите елити на авторитарните и тоталитарните политически режими съзнателно формират утопични представи и митове, които целенасочено се разпространяват сред масите. Подобна масова манипулация на общественото съзнание веднага поражда утопично възприятие за света у милиони хора, което позволява да се обединят разнородни политически и социални групи около национален лидер в името на определена цел. В същото време тя е и мощен инструмент за дългосрочно запазване на личната власт. И руската история в никакъв случай не прави изключение тук. За никого не е тайна, че обвинението във външнополитически експанзионизъм никога не е напускало Русия, преследвайки я през цялото ѝ историческо развитие. Именно той се превр

Ще успее ли метежът на Пригожин?

Острият тон в изявлението на Путин по отношение на опита за преврат на Пригожин ( след заканата да смени Путин метежът може да се нарече и преврат ) може да се окаже неефективен, тъй като идва твърде късно и няма достатъчно силно въздействие. Въпреки че твърдата реторика е подходяща, тя може да не възпре Пригожин. Путин винаги е реагирал остро когато е под натиск, но този път е различен, тъй като той вече не притежава цялата власт. Опитът за преврат назряваше от известно време, особено след като Путин и Шойгу наредиха Ч ВК "Вагнер" да премине под контрола на Министерството на отбраната до края на юни. Тази директива отгоре на практика целеше да лиши Пригожин, ключов играч в борбата за властта и наследството на Путин, от единственото му предимство. ЧВК Вагнер , финансирана от руски олигарси и бюджета на Министерството на отбраната, естествено се превърна в огромна сила по време на военните операции в Украйна. Съперничеството между Пригожин и началника на Генералния щаб Ге

Марк Холингсуърт, The Spectator: Подобно на Русия на Путин, България се е превърнала в мафиотска държава

Протест срещу Путин в България В историческа реч пред Конгреса на САЩ на 12 март 1947 г. президентът Труман разглежда застрашителното разпространение на комунизма и съветск ата окупация на Източна Европа. Известна като "Доктрината Труман", той представя бойните линии на Студената война като борба между автокрацията и демокрацията - нещо, което днес звучи странно в Украйна. Съветският "начин на живот се основава на волята на едно малцинство, наложена със сила на мнозинството", заявява президентът Труман. "Той се основава на терор и потисничество, контролирана преса и радио, фиксирани избори и потискане на личните свободи... Свободните народи по света очакват от нас подкрепа за запазване на техните свободи". Неотдавнашни проучвания на общественото мнение показаха, че 80 % от българите смятат корупцията за широко разпространена . Днес страната в Европейския съюз, която най-много прилича на тази авторитарна деспотична държава, е България, която е изпра