Skip to main content

Alternatives&Analyses: Пленения български петролен и газов пазар предвещава труден и дълъг изход от кризата

Сривът в цената на суровия петрол е добра новина за страните вносителки, като България. Веднага се отразява позитивно върху платежния и търговски баланс и създава предпоставки не само за усилване на резистентността на кризата на гражданите и компаниите, но и позитивен посткризисен баланс от "ползи - щети" изобщо. Не и в България, в която обикновено лошите сценарии стават базисни, заради плена от олигархични интереси и посредствено управление.
Именно комбинацията между блокирани институции, посредствени управленски решения и гранд корупция свива капацитета на гражданите и на компаниите да изберат оптимална траектория за реагиране и управление на рисковете. Ето ви поредния, при това крещяш пример.
В целия свят спада цената на суровия петрол, респективно на дериватите. У нас обаче съществува протекциониран от премиера и олигархията модел в сферата на горивата, който извзема между 600 милиона и 1 милиард лева всяка година, в това число и тази 2020 година, от потребителите. А това е ресурс, който в трудни години е критично важен, те биха могли да използват за антикризисни политики и мерки. Ясно е, че държавата има ограничен ресурс да подпомгне икономиката, пък и когато го прави - отново заради плененост от олигархията - публичните средства пак се оказват не в нуждаещите се, а в затворения кръг от привилегировани.
Отново сме от губещата страна, не само защото руската Лукойл контролира местната рафинерия и изнася печалби и не плаща данъци, а защото компанията гледа да продаде скъпия си петрол, а не да се възползва от най-добрите предложения на пазара. Примерно, Саудитска арабия реши да излезе агресивно на световния пазар с нови 3,5 милиона барела на ден, като предлага петрола с отстъпки от 6 долара в Азия, до 8 долара в Европа, при това забележете под марката Уралс. Тоест ако НАП беше решило да признае цената на входа в рафинерията за най-добрата на пазара, трябваше да признае разход от 26 долара на барел за Лукойл, днес към момента, в който пиша тези редове цената на Уралс Мед е 34 долара за барел. Но не би. Не зная какви цени регистрира на входа на рафинерията в Бургас за своя суров нефт Лукойл, но зная със сигурност че са много над тези на саудитците.
Руското правителство е задължило руските нефтени компании да изнасят само руски нефт и ние плащаме сметката по веригата. И ще гледаме как другите страни от ЕС, които не са в плен на зависимост от Москва, ще купуват значително по евтин суров нефт - осем долара по евтин на база 34 долара или 22 процента по-евтино!? С този ресурс другите европейци ще бъдат по конкурентноспособни както да реагират, така и да изнесат своите стоки и услуги.
И тук започват разсъжденията - ако можехме да внесем този свръхевтин саудитски петрол, като спестим повече от половината средства, които давахме за внос на петрол миналата година, това са над 2 милиарда лева, и още един милиард лева по веригата до бензиноколонката, и тези пари оставаха в компаниите и гражданите, този спестен ресурс можеше да финансира антикризисните и адаптивните мерки.
Същото положение е при природния газ - широко рекламираната цена от 13,5 евро за МВтч, на която продава своя газ Газекспорт на Булгаргаз е с четири евро над средните цени на газовите борси в Европа. Няколко американски и европейски компании се опитват да продадат по-евтин от газпромовския газ, но отгатнете как им се получава в пленена държава. Това пак са отнети ресурси от населението и компании, с които те биха могли да пренесат по-леко кризата.
Не са само тези средства от по-скъпия суров петрол, деривати и природен газ, които се извземат, но и се налагат нови скрити данъци, като тол системата, които по веригата на стойността, отново ще завършат с извземане на доходи през транспортните компоненти в стоките и услугите. И то в момент, в който антикризисните резерви са критично важни.
Ето защо, олигархичният модел на управление и пленяването на държавата от егоистични интереси на практика лишава българина и българските компании от шанс да понесат кризата по-леко и най-вече да я използват като трамплин за бъдещо развитие.

Comments

Popular posts from this blog

Независимая Газета: "Изгубените руски илюзии по отминаващата епоха За самопознанието на Русия са необходими знания, а не митове автор"

Валерий Гарбузов - директор на Института за САЩ и Канада Отминаването на една епоха води със себе си много неща: илюзиите и надеждите умират, митовете се разрушават, появяват се нови реалности и се променя средата на живот. Това, с което са живели поколенията, се забравя. Често управляващите елити на авторитарните и тоталитарните политически режими съзнателно формират утопични представи и митове, които целенасочено се разпространяват сред масите. Подобна масова манипулация на общественото съзнание веднага поражда утопично възприятие за света у милиони хора, което позволява да се обединят разнородни политически и социални групи около национален лидер в името на определена цел. В същото време тя е и мощен инструмент за дългосрочно запазване на личната власт. И руската история в никакъв случай не прави изключение тук. За никого не е тайна, че обвинението във външнополитически експанзионизъм никога не е напускало Русия, преследвайки я през цялото ѝ историческо развитие. Именно той се превр

Ще успее ли метежът на Пригожин?

Острият тон в изявлението на Путин по отношение на опита за преврат на Пригожин ( след заканата да смени Путин метежът може да се нарече и преврат ) може да се окаже неефективен, тъй като идва твърде късно и няма достатъчно силно въздействие. Въпреки че твърдата реторика е подходяща, тя може да не възпре Пригожин. Путин винаги е реагирал остро когато е под натиск, но този път е различен, тъй като той вече не притежава цялата власт. Опитът за преврат назряваше от известно време, особено след като Путин и Шойгу наредиха Ч ВК "Вагнер" да премине под контрола на Министерството на отбраната до края на юни. Тази директива отгоре на практика целеше да лиши Пригожин, ключов играч в борбата за властта и наследството на Путин, от единственото му предимство. ЧВК Вагнер , финансирана от руски олигарси и бюджета на Министерството на отбраната, естествено се превърна в огромна сила по време на военните операции в Украйна. Съперничеството между Пригожин и началника на Генералния щаб Ге

Емейлите на Бабаков - диагноза на потъналата в мълчание власт на закулисието

  Хакнатите емейли на Бабаков би трябвало да предизвикат политически трусове у нас, и да пречистват, защото разкриват мрежа за проникване на Русия у нас на най-високите етажи на властта, най-съкровени тайни на политици, механизми за влияние, задкулисие, за които не знаете. В тях има доказателства и за престъпления, които представят и корупцията и пленената държава в пълната и светлина. Както се казва библията на властта. Премиерът Денков вчера говори за службите, които не работят срещу корупцията и престъпността. И това безспорно е така. Но службите не са първичните в този процес, те са пленени от политиците, които също мълчат по темата. Всички дружно мълчат и доказват себе си като част от това задкулисие. Да започнем - "гротеската" Радев, "исполин" в борбата срещу всяска корупция, в която не участва, мълчи като риба за Решетников, Воробьов и Бабаков /РВБ/- защото са пъпната връв на родната власт с Путин. Директно зачеркваме Радев от уравнението на справедливостта и