Skip to main content

Дезинформация от Кремъл - Путин твърди, че по-скъпият американски газ ще се компенсира от бюджетите на страните от ЕС

Това е ключовото твърдение, което направи руския президент Путин пред пленарната сесия на „Международния Арктически Форум“ и което беше разпространено от всички руски медии, основно от ТАСС, Русия Днес и Спутник. Със сигурност сте чували тези рефрени от местни проруски политици – руският газ най-добрия и евтин газ на света, американския скъп и некачествен.
Бюджетите на страните от ЕС, според него, ще трябва да компенсират европейските потребители за ценовата разлика между втечнения природен газ (LNG) от САЩ и газопроводния газ от Русия. Да оставим настрана простия факт, че бюджетите на страните от ЕС и този на руската държавата имат съществена разлика – подобен тип изкуствени заслони са невъзможни на пазара, тъй като или попадат под ударите на законите за защита на конкуренцията или са непозволена държавна помощ, която изисква специални процедури за одобрение от Европейската комисия.
„Събрахме се, за да обсъдим проблемите на Арктика, посочва в изявлението си Путин, но отново се връщаме към санкциите и към Крим. Всеки трябва да разбере какво се случва с екологията около нас и как да реагираме, защото в противен случай Крим ще се превърне в пустиня“. 
Основната и често повтаряне теза на руския президент, че САЩ не се интересуват от търговската конкуренция с руския газ, а от възможността чрез навлизането на американски ВПГ да решат геополитически задачи. В интерпретацията на руския президент санкциите изобщо не са свързани с Крим и Украйна, а с желанието на Вашингтон да наложи „своя“ втечнен природен газ насила на европейските потребители.
„Санкциите днес се използват не като инструмент на външнополитическата борба, а като инструмент на конкурентната борба в света – продължава Путин“. При тези думи изтръпвам и се питам дали случайно не губя ориентир във времето и дали през всички години след 1989 година Газпром не е бил друго освен инструмент на политика. Но руската поговорка е много точна – всеки разбира по мярата на своята погрешимост.
Случайно да се спомняте случаи при който Газпром да е трябвало да се конкурира с някого за да получи договорите за доставка и транзит на природен газ. Напротив, всичко беше по „указание“ от Москва. Отначало бяха междуправителствените споразумения между СССР и съответните васални държави Централна и Източна Европа, които налагаха съветския газ.
Газпром просто наследи Министерството на газовата промишленост, но и до ден днешен действа като квазиминистерство, под прякото ръководство на Кремъл и лично на президента Владимир Путин, който е истинският СЕО на тази корпоративна структура. Акционерите са просто статисти. Ако не вярвате питайте бивши и настоящи акционери на компанията, как се взимат решенията, включително за инвестиции в тотално сбъркани като икономическа логика проекти за пренос, как се харчат средствата. Не случайно миноритарни акционери съдят ръководството на Газпром в американски съд за съзнателно нанесени финансови загуби на компанията, което се отразило и върху дивидентите им. 
Другата теза на руския президент от това изказване е притчата му за всеобщия европейски възторг от проекта Северен поток – 2. САЩ са лошите, а Европа – там са само партньори на Путин вече били почти приели с консенсус нуждата от този проект.
И пак се чудя и се мая – дали с господин Путин се намираме на една и съща Европа и живеем по едно и също време.
Защото единственият акт, който може да се определи като общоевропейска позиция е резолюцията на Европейския парламент от 13 март т.г., приета с 402 срещу 163 гласа, която призовава за незабавно спиране на този проект.
И това, според руският президент, е „почти консенсус“ в полза на Северен поток-2 !? Класическо определение за делюзия.
Истината е, че Европейският парламент прие поправките към Газовата Директива, които вървят в пряка противоположност на интересите на „партньорите“ на Путин в ЕС – Германия и България. Правото да определя условията за достъп на газова инфраструктура в ЕС в последна сметка ще бъде дадено на Брюксел.
По-нататък Путин говори за разбирателството си с Турция по проекта Турски поток под Черно море, който според него щял да заработи в края на тази година. Дума да няма – щом са се разбрали с Ердоган, Турция не е член на ЕС, така че могат да си търгуват на воля. Проблемът е че и там за цената са спорили. Пък Турция намали потреблението си на газ и най-вече на руски природен газ. Тоест и там „добрите вести“ са кът.
Друга фалшива теза на Путин е, че ако Северен поток -1 не е бил реализиран цените сега щели да бъдат по -високи.  И от тук се отприщва цялата пропагандна реторика, според която единствената възможност американски втечнен природен газ да попадне в Европа, е ако европейските правителства пред бюджетите на страните компенсират потребителите.!?
Ето и ви и картината на скъпия американски природен газ – през борсата ТТF, която е най-ликвидната и котировките и се използват за репер при котиране на американски ВПГ.

Забележете червената точка отгоре – тя дори не е точно поставена, защото позицията от 23 евро на мегаватчас, каквато е сега цената на природния газ от Газпром, одобрена от регулатора, не се вмества в тази графика. Значи цената на която може да се достави американски природен газ през второто тримесечие на 2019 година е с над 30% процента по-евтина от цената, по която ние  в България купуваме руски газ. Само гдето Булгаргаз така направи условията на търга за доставка на природен газ, че да изключи доставките на ВПГ – най-вече с изискването за регулярни доставки.
Едно е сигурно Владимир Путин нервничи – ако не може да се разбере за цената с най-близкия си приятел Ердоган, то няма как да се разбере със западните партньори. Ключовата разлика е, че те не се разбират с него за цената на природния газ, а оставят Газпром да се конкурира за правото да го продаде. За това няма да видите междуправителствени споразумения, срещи на върха между Путин и западен ръководител, на които да се обсъждат доставки и цени.
Светът, в който Путин е прав, става все по-малък.

Comments

Popular posts from this blog

Независимая Газета: "Изгубените руски илюзии по отминаващата епоха За самопознанието на Русия са необходими знания, а не митове автор"

Валерий Гарбузов - директор на Института за САЩ и Канада Отминаването на една епоха води със себе си много неща: илюзиите и надеждите умират, митовете се разрушават, появяват се нови реалности и се променя средата на живот. Това, с което са живели поколенията, се забравя. Често управляващите елити на авторитарните и тоталитарните политически режими съзнателно формират утопични представи и митове, които целенасочено се разпространяват сред масите. Подобна масова манипулация на общественото съзнание веднага поражда утопично възприятие за света у милиони хора, което позволява да се обединят разнородни политически и социални групи около национален лидер в името на определена цел. В същото време тя е и мощен инструмент за дългосрочно запазване на личната власт. И руската история в никакъв случай не прави изключение тук. За никого не е тайна, че обвинението във външнополитически експанзионизъм никога не е напускало Русия, преследвайки я през цялото ѝ историческо развитие. Именно той се превр

Ще успее ли метежът на Пригожин?

Острият тон в изявлението на Путин по отношение на опита за преврат на Пригожин ( след заканата да смени Путин метежът може да се нарече и преврат ) може да се окаже неефективен, тъй като идва твърде късно и няма достатъчно силно въздействие. Въпреки че твърдата реторика е подходяща, тя може да не възпре Пригожин. Путин винаги е реагирал остро когато е под натиск, но този път е различен, тъй като той вече не притежава цялата власт. Опитът за преврат назряваше от известно време, особено след като Путин и Шойгу наредиха Ч ВК "Вагнер" да премине под контрола на Министерството на отбраната до края на юни. Тази директива отгоре на практика целеше да лиши Пригожин, ключов играч в борбата за властта и наследството на Путин, от единственото му предимство. ЧВК Вагнер , финансирана от руски олигарси и бюджета на Министерството на отбраната, естествено се превърна в огромна сила по време на военните операции в Украйна. Съперничеството между Пригожин и началника на Генералния щаб Ге

Емейлите на Бабаков - диагноза на потъналата в мълчание власт на закулисието

  Хакнатите емейли на Бабаков би трябвало да предизвикат политически трусове у нас, и да пречистват, защото разкриват мрежа за проникване на Русия у нас на най-високите етажи на властта, най-съкровени тайни на политици, механизми за влияние, задкулисие, за които не знаете. В тях има доказателства и за престъпления, които представят и корупцията и пленената държава в пълната и светлина. Както се казва библията на властта. Премиерът Денков вчера говори за службите, които не работят срещу корупцията и престъпността. И това безспорно е така. Но службите не са първичните в този процес, те са пленени от политиците, които също мълчат по темата. Всички дружно мълчат и доказват себе си като част от това задкулисие. Да започнем - "гротеската" Радев, "исполин" в борбата срещу всяска корупция, в която не участва, мълчи като риба за Решетников, Воробьов и Бабаков /РВБ/- защото са пъпната връв на родната власт с Путин. Директно зачеркваме Радев от уравнението на справедливостта и