Skip to main content

Срещата ЕС-Турция във Варна е обречена като съдържание, остана да се конкурират пиарите

Борисов рискува, като навлиза в гъсти слоеве на европейската висока политика, и вместо да спечели, може сериозно да изгори, защото не може да контролира последствията на тайфуна Ердоган.
Първата грешка - създаде прекомерни очаквания и не прецени нетната полза от прякото ангажиране с посредничество на турския президент с ЕС и най-вече променливия фактор време. Нещо, което изгледжа логично и успешно преди време, не е задължително да остане такова - менят се обстоятелства, менят се възприятия.
В идеалния случай Ердоган трябваше да се срещне с лидерите на страните от ЕС на срещата на върха. Но желаещи няма. За компенсация измислиха среща с Юнкер и Туск, но тя не може да роди нищо особено, извън ангажиментите към бежанците, което вече са поети и се реализират и нищонезначещите думи около запазената европерспектива на Турция.
Когато анонсира преди няколко месеца идеята не изглеждаше толкова рисков ход, но много вода изтече.
Като начало, Ердоган не направи никакви, дори символични отстъпки и жестове на добра воля, за да подготви информационно и медийно събитието - да подчертае значението на връзките с ЕС, за добрата воля на Турция и интересите. Напротив, като че ли агресира поведението си по целия спектър на мислите и немислими точки на конфронтация с ЕС - от военната си намеса в Сирия, блокира проучването и добива в кипърски териториални води на европейски нефтени компании, почти всекидневно руши и малкото останали мостове за разбирателство с Гърция. Дрънка оръжия, заплашва да стане ядрена сила, принуди САЩ да изпратят корабите си за да охраняват сондажните платформи на американски компании, публично атакува Европейския съюз и заплашва с нови вълни от бежанци - изобщо цялото меню от наръчника "какво да правим, ако не искаме да има срещи".
На всичко отгоре лишава Борисов от медиен кислород, като му поставя всеки ден уловки, за да се позиционира максимално изгодно в медийно отношение преди Варна, защото е ясно отсега, че реалните ползи ще отстъпят на медийните. Ердоган съзнателно провокира и вдига залозите, като добър покер играч. Колкото и камери да има във Варна истината ще остане в интерпретациите пред българската, турската и международна аудитория, в съревнованието кой ще спечели повече медийни точки в мачо реторика към силните в Брюксел.
Големият минус на този ход на Борисов е, че за пореден път той пропуска възможността да говори като европейски политик с принципна или базова позиция, а не като комплексиран балкански "балансьор" и да засегна темата за потъпкването на човешките права в Турция, за пълзящата диктатура, връх в която бе попадането под контрола на Ердоган на последния опозиционен вестник, за апетитите за прекрояване на граници, за износ на радикален ислям.
Борисов загърбва и тревогите на южната ни съседка Гърция и на Кипър, които са обект на растящ и постоянен натиск и провокации от страна на Ердоган. Да не говорим, че турския президент вече открито предявява претенции към български територии и на този фон да се стремиш да сключиш двустранна сделка за милост е и аморално или контрапродуктивно.
Много странно е разбирането на Борисов за солидарност с партньорите по НАТО и ЕС.
Разбира се, срещата винаги може да бъде опакована медийно в стандартна дипломатическа фразеология, за успех защото се е състояла, за полезността на откровения обмен на мнение, гарнирано с мантри за блестящо бъдеще на отношенията ЕС-Турция. Но усещането за захарен памук ще остане, въпреки бомбастичните заглавия, че срещата във Варна ще предопредели историята на отношенията на ЕС с Турци
Вместо медийни залпове, България трябва спешно да стегне отбраната си и отправи недвусмислено послание към Анкара, като забрави да играе междинна или посредническа роля, а да преговаря като член на ЕС и НАТО от позицията до тук с компромисите. Респект за респект, мяра според мяра. Иначе се превръщаме в слабото звено на ЕС и НАТО политика спрямо Турция и срещата във Варна само ще потвърди.

Comments

Popular posts from this blog

Независимая Газета: "Изгубените руски илюзии по отминаващата епоха За самопознанието на Русия са необходими знания, а не митове автор"

Валерий Гарбузов - директор на Института за САЩ и Канада Отминаването на една епоха води със себе си много неща: илюзиите и надеждите умират, митовете се разрушават, появяват се нови реалности и се променя средата на живот. Това, с което са живели поколенията, се забравя. Често управляващите елити на авторитарните и тоталитарните политически режими съзнателно формират утопични представи и митове, които целенасочено се разпространяват сред масите. Подобна масова манипулация на общественото съзнание веднага поражда утопично възприятие за света у милиони хора, което позволява да се обединят разнородни политически и социални групи около национален лидер в името на определена цел. В същото време тя е и мощен инструмент за дългосрочно запазване на личната власт. И руската история в никакъв случай не прави изключение тук. За никого не е тайна, че обвинението във външнополитически експанзионизъм никога не е напускало Русия, преследвайки я през цялото ѝ историческо развитие. Именно той се превр

Ще успее ли метежът на Пригожин?

Острият тон в изявлението на Путин по отношение на опита за преврат на Пригожин ( след заканата да смени Путин метежът може да се нарече и преврат ) може да се окаже неефективен, тъй като идва твърде късно и няма достатъчно силно въздействие. Въпреки че твърдата реторика е подходяща, тя може да не възпре Пригожин. Путин винаги е реагирал остро когато е под натиск, но този път е различен, тъй като той вече не притежава цялата власт. Опитът за преврат назряваше от известно време, особено след като Путин и Шойгу наредиха Ч ВК "Вагнер" да премине под контрола на Министерството на отбраната до края на юни. Тази директива отгоре на практика целеше да лиши Пригожин, ключов играч в борбата за властта и наследството на Путин, от единственото му предимство. ЧВК Вагнер , финансирана от руски олигарси и бюджета на Министерството на отбраната, естествено се превърна в огромна сила по време на военните операции в Украйна. Съперничеството между Пригожин и началника на Генералния щаб Ге

Марк Холингсуърт, The Spectator: Подобно на Русия на Путин, България се е превърнала в мафиотска държава

Протест срещу Путин в България В историческа реч пред Конгреса на САЩ на 12 март 1947 г. президентът Труман разглежда застрашителното разпространение на комунизма и съветск ата окупация на Източна Европа. Известна като "Доктрината Труман", той представя бойните линии на Студената война като борба между автокрацията и демокрацията - нещо, което днес звучи странно в Украйна. Съветският "начин на живот се основава на волята на едно малцинство, наложена със сила на мнозинството", заявява президентът Труман. "Той се основава на терор и потисничество, контролирана преса и радио, фиксирани избори и потискане на личните свободи... Свободните народи по света очакват от нас подкрепа за запазване на техните свободи". Неотдавнашни проучвания на общественото мнение показаха, че 80 % от българите смятат корупцията за широко разпространена . Днес страната в Европейския съюз, която най-много прилича на тази авторитарна деспотична държава, е България, която е изпра