Skip to main content

Alternatives&Analyses: Пленения български петролен и газов пазар предвещава труден и дълъг изход от кризата

Сривът в цената на суровия петрол е добра новина за страните вносителки, като България. Веднага се отразява позитивно върху платежния и търговски баланс и създава предпоставки не само за усилване на резистентността на кризата на гражданите и компаниите, но и позитивен посткризисен баланс от "ползи - щети" изобщо. Не и в България, в която обикновено лошите сценарии стават базисни, заради плена от олигархични интереси и посредствено управление.
Именно комбинацията между блокирани институции, посредствени управленски решения и гранд корупция свива капацитета на гражданите и на компаниите да изберат оптимална траектория за реагиране и управление на рисковете. Ето ви поредния, при това крещяш пример.
В целия свят спада цената на суровия петрол, респективно на дериватите. У нас обаче съществува протекциониран от премиера и олигархията модел в сферата на горивата, който извзема между 600 милиона и 1 милиард лева всяка година, в това число и тази 2020 година, от потребителите. А това е ресурс, който в трудни години е критично важен, те биха могли да използват за антикризисни политики и мерки. Ясно е, че държавата има ограничен ресурс да подпомгне икономиката, пък и когато го прави - отново заради плененост от олигархията - публичните средства пак се оказват не в нуждаещите се, а в затворения кръг от привилегировани.
Отново сме от губещата страна, не само защото руската Лукойл контролира местната рафинерия и изнася печалби и не плаща данъци, а защото компанията гледа да продаде скъпия си петрол, а не да се възползва от най-добрите предложения на пазара. Примерно, Саудитска арабия реши да излезе агресивно на световния пазар с нови 3,5 милиона барела на ден, като предлага петрола с отстъпки от 6 долара в Азия, до 8 долара в Европа, при това забележете под марката Уралс. Тоест ако НАП беше решило да признае цената на входа в рафинерията за най-добрата на пазара, трябваше да признае разход от 26 долара на барел за Лукойл, днес към момента, в който пиша тези редове цената на Уралс Мед е 34 долара за барел. Но не би. Не зная какви цени регистрира на входа на рафинерията в Бургас за своя суров нефт Лукойл, но зная със сигурност че са много над тези на саудитците.
Руското правителство е задължило руските нефтени компании да изнасят само руски нефт и ние плащаме сметката по веригата. И ще гледаме как другите страни от ЕС, които не са в плен на зависимост от Москва, ще купуват значително по евтин суров нефт - осем долара по евтин на база 34 долара или 22 процента по-евтино!? С този ресурс другите европейци ще бъдат по конкурентноспособни както да реагират, така и да изнесат своите стоки и услуги.
И тук започват разсъжденията - ако можехме да внесем този свръхевтин саудитски петрол, като спестим повече от половината средства, които давахме за внос на петрол миналата година, това са над 2 милиарда лева, и още един милиард лева по веригата до бензиноколонката, и тези пари оставаха в компаниите и гражданите, този спестен ресурс можеше да финансира антикризисните и адаптивните мерки.
Същото положение е при природния газ - широко рекламираната цена от 13,5 евро за МВтч, на която продава своя газ Газекспорт на Булгаргаз е с четири евро над средните цени на газовите борси в Европа. Няколко американски и европейски компании се опитват да продадат по-евтин от газпромовския газ, но отгатнете как им се получава в пленена държава. Това пак са отнети ресурси от населението и компании, с които те биха могли да пренесат по-леко кризата.
Не са само тези средства от по-скъпия суров петрол, деривати и природен газ, които се извземат, но и се налагат нови скрити данъци, като тол системата, които по веригата на стойността, отново ще завършат с извземане на доходи през транспортните компоненти в стоките и услугите. И то в момент, в който антикризисните резерви са критично важни.
Ето защо, олигархичният модел на управление и пленяването на държавата от егоистични интереси на практика лишава българина и българските компании от шанс да понесат кризата по-леко и най-вече да я използват като трамплин за бъдещо развитие.

Comments

Popular posts from this blog

Денят след, като размисъл за деня преди изборите.

Вече няма съмнение, че ГЕРБ и ДПС са две лица на една и съща монета. Зависимостите са асиметрични, тоест Пеевски държи силните карти, но Борисов ще бяга от правителство на ГЕРБ и ДПС като дявол от тамян. Защото не може да управлява по друг начин, освен този, който доведе до 2020 година. До тук тривия. Стратегията им включва обезличаване на ППДБ и повече интриги за да ги разделят на принципа – добрите от ДаБГ и лошите от ППДБ. Още от сега започнаха. Няма да успеят, защото в момента в който някой от лидерите понечи да направи опит да възстанови комуникацията за власт с ББ е приключил окончателно като политик. Вече не може да мине номера, аз ще говоря само с Борисов, защото не можеш да говориш с него без да виждаш сянката на Пеевски. Да го кажа в прав текст – да, за тези избори са единствената алтернатива, но не за следващите, ако още си мислят, че са незаменими и незаобиколими, и че имат крепостен електорат, много силно грешат. Изобщо на тези избори ще катастрофира цялата политическа л...

Извинението на Путин: Признание под натиск

  Извинението на Путин към Алиев публикувано на сайта kremlin.ru е ясен сигнал, че вината на руските ПВО за свалянето на цивилния самолет е била напълно доказана и не е имало как да бъде прикрита. Това извинение е изключителен случай, тъй като в речника на Путин думата „извинение“ – в различните ѝ форми – на практика не съществува. Говорил е за съжаление и достойни за съжаление обстоятелства, но конкретен израз на извинение е трудно да се намери в неговата дългогодишна публична реторика. "Панцир" и политическата цена на грешките Системата „Панцир“, предоставена под управлението на Кадиров, се оказа фатална – и инцидентът е пряк резултат от тази политика. Вместо да посочи ясно Кадиров като отговорен, Путин насочва вината към украинците или дори към собствените си генерали. Реални последствия за виновните обаче не се очакват, което подчертава нежеланието му да се конфронтира с ключови фигури в собствената си властова система. Неубедителните оправдания и пропуските в отговорност...

Peevsky - Bulgaria's Ivanishvili - the suppression of Bulgarian democracy?

The most crucial task in the upcoming elections is to stop Peevski (DP) on his path to state control. All talk of economic growth, reforms, incomes, joining Schengen and the eurozone must be put on hold because if we allow this man to take power, none of these goals will make sense. The signals are clear. After reopening the procedure for the election of the Prosecutor General, Peevski has reopened the procedure for the election of the head of the SAC. The same institution put him on the electoral track with the bounty - the DPS logo. And this is a pre-emptive move because the personal political capital of his lieutenant - the current head of the SAC, Cholakov - has been spent. Moreover, Cholakov's mandate has expired - so he will inevitably become a liability if Parliament succeeds in replacing its quota in the SJC before it makes new appointments. Is this not enough to convince you that Peevski is a strategic handicap for the future of this country?  The omnipotent DP is in sole ...