Skip to main content

(Дез)информация/Анализи Russian.rt.com: Киев нарече историческо решението за енергийна независимост


Russian.rt.com: Киев нарече историческо решението за енергийна независимост
 Премиерът на Украйна Алексей Гончарук заяви, че до 2023 г. украинската енергийна система трябва окончателно да се отдели от руско-белоруската и да стане част от европейската.„Документите вече са подписани, просто трябва да работим над това. Надяваме се, че през 2023 г. обединението на мрежите, украинските и европейските, вече ще се случи. Това ще ни даде възможност дори да изнасяме електроенергия и да печелим пари от нея “, заяви премиерът в ефира на телевизия „Украйна 24“.
Той подчерта, че за да се присъедини към европейската мрежа, Украйна ще трябва да се „откъсне от руската и беларуска“.„Няма да се измъкнем, това историческо решение вече е взето. Вече вървим към това “, каза Гончарук.В началото на декември президентът на Украйна Владимир Зеленски подписа последния закон, необходим за прилагането на процеса на отделяне на газопреносната система на Украйна от "Нафтогаз".
По-рано партията "Европейска солидарност" на бившия президент на Украйна Петро Порошенко поиска властите да предотвратят възобновяването на директните покупки на газ от Русия, като го нарече заплаха за националната сигурност на страната.
 
Коментар на АА

 Твърде рано е да се оценяват последствията от отделянето на преносния оператор от Нафтогаз.  Договора за транзит има странност, защото от една страна Газпром подписва с новия ТСО, но реалната страна по договора и гарант е самия Нафтогаз, който встъпва в ролята си на „организатор“ или агент на Газпром по транзита.В пакета от споразумение е постигната и приблизително същата цена за транзита от руско-украинска до украинско-словашка граница – около 32 долара на хиляда кубически метра. Няма преки продажби на руски природен газ, за които се подозираше, че Газпром преговаря с фирми на няколко руски олигарха. Интересни са условията, които предложиха от украинска страна – цена на борсата NCG минус отстъпка за количества. За 2 януари цената на NCG е 12,4 евро/МВтч. За сведение цената на 2 януари по която ще купуваме природния газ от Газпром ще бъде 21,8 евро/МВтч, т.е. 1,75 пъти по-висока!? На годишна база при 3 милиарда кубически метра, това прави близо 300 милиона долара в повече. На този фон трябва да се оцени твърдението на Булгаргаз, че спестявало  от промяната на точката на доставка от Исакча, на Малкочлар близо 42 милиона долара. Дори това твърдение звучи като пропаганда, защото означава, че сме заплащали близо три пъти по-скъпо за преноса през Румъния отколкото са тарифите за пренос на природен газ от Газпром у нас по новия Турски-Балкански поток.
Нещата са фрапиращи ако се сравнят постигнатите равнища на транзитни тарифи за пренос на природен газ в Украйна и България.

Comments

Popular posts from this blog

Денят след, като размисъл за деня преди изборите.

Вече няма съмнение, че ГЕРБ и ДПС са две лица на една и съща монета. Зависимостите са асиметрични, тоест Пеевски държи силните карти, но Борисов ще бяга от правителство на ГЕРБ и ДПС като дявол от тамян. Защото не може да управлява по друг начин, освен този, който доведе до 2020 година. До тук тривия. Стратегията им включва обезличаване на ППДБ и повече интриги за да ги разделят на принципа – добрите от ДаБГ и лошите от ППДБ. Още от сега започнаха. Няма да успеят, защото в момента в който някой от лидерите понечи да направи опит да възстанови комуникацията за власт с ББ е приключил окончателно като политик. Вече не може да мине номера, аз ще говоря само с Борисов, защото не можеш да говориш с него без да виждаш сянката на Пеевски. Да го кажа в прав текст – да, за тези избори са единствената алтернатива, но не за следващите, ако още си мислят, че са незаменими и незаобиколими, и че имат крепостен електорат, много силно грешат. Изобщо на тези избори ще катастрофира цялата политическа л...

Истинските виновници не са в доклада на Парламентарната комисия по договора на Булгаргаз и Боташ

  Този документ, който BG Elves показват доказва, че движещият фактор за договора Боташ - Булгаргаз е Владимир Малинов, който настоява Даница Златева да го подпише, а тя се разсейва, защото съзнава, че са я поставили "на дузпата". Междувременно без тристранния протокол между Боташ, Булгартрансгаз и Булгаргаз договор между Булгаргаз и Боташ нямаше да има. В случая Булгаргаз е натиснат отстрани - от БТГ и отгоре от министъра да подпише договор, който е неизгоден за компанията. А сега цялата история. Владимир Малинов, за да остане на поста си, още при първото служебно правителство на Румен Радев, на Янев, предава в президенството пътната карта на Турски проект. Борисов е бесен, но Пеевски взема Малинов под свое крило. Тъй като картата се търси навсякъде, но е изобличителен документ и за самия Радев, тоест е горещ картоф, съдържанието и е експлозивно /за знаещите и желаещите да я интерпретират като последствия/, президентът Радев нарежда, картата да се даде на назначения от него ...

Борисов се опитва да се договори със Запада за продължението на модела Луканов

  Борисов реши, че не може да отстъпва по темата Турски поток, и започна да се гордее с него, дори под заплаха да влезе в Магнитски /Дамоклевият меч все още виси/, защото се разпада цялата конструкция и логика на властта, заради която влезе в политиката преди повече от 20 години. Тогава задкулисието реши да смени Иван Костов, защото се уплаши, че не може да го контролира. Борисов бе още никой за да смени Костов, за това първо в играта влезе магията на монарха, и след това пласираха и нашия Путин /генералът от силовите структури/. Днес Борисов започна да показва "зъби" и да заплашва с разглобка, ако ППДБ и западните ни партньори не приемат неговия модел за корупция с елементи на атлантизъм, както на времето Западът прие моделът на прехода на Луканов. Без пълен контрол върху службите, прокуратура, регулатори, той не може да съществува. За това и новата сглобка няма да проработи, поне в този вид, който си я представят в ППДБ. Говорим за условния или обобщаващ образа на новия ели...