Skip to main content

Катимерини: Гръцкото правителство реши да експулсира руски дипломати

Гръцкото правителство реши да експулсира двама руски дипломати и да забрани влизането в Гърция на още двама, като ги обвини в намеса във вътрешните работи и незаконни действия срещу националната сигурност на Гърция, предаде Катимерини.

По-конкретно, Атина обвинява руските дипломати в опит за извличане и разпространяване на информация и за подкупване на гръцките държавни служители, които са се провалили.

Случаят поставя на преден план напрежението, което изглежда е назрявало между Атина и Москва през последните две години поради причини, свързани с регионалната сигурност.

Според високопоставени гръцки дипломатически източници Атина призовава за незабавното експулсиране на двама души, включително на руския представител в посолството в Атина Виктор Яковлев, и на още двама дипломата.

Същите източници отбелязват, че инициативата отразява многобройни координирани усилия за разширяване на влиянието на Русия в Гърция, включително, между другото, чрез дейността на Императорското Православно Палестинско общество.

Независимо от последното развитие, същите източници отбелязват, че Гърция продължава в съответствие с дългогодишната си политика да иска добри отношения на сътрудничество с Русия и да насърчава приятелството между двата народа, но добавят, че това може да се случи само ако и двете страните уважават взаимно суверенитета си.

Те също така посочват балансираната позиция, която Гърция е заела по аферата "Скрипал", когато не последва други западни страни, които изгониха руски дипломати-, позиция, която Москва приветства.

Същите източници отбелязват, че въпреки усилията на гръцкото правителство да поддържа отношения с Русия на добро ниво, напоследък различни кръгове, свързани с руски интереси, се намесват в гръцките вътрешни работи.

Чрез парични възнаграждения се опитват да влияят върху общините, митрополиите в гръцката православна йерархия и да се опитват да разширят влиянието си в Атон.

Те посочват усилията на Русия да се намеси в деликатен вътрешен въпрос като споразумението между Гърция и БЮРМ по името, което да се отрази отрицателно върху ролята на Гърция на Балканите.

Те добавят, че решението за експулсиране е ограничено до конкретните четирима души и не променя по-широките добри намерения на Гърция спрямо Русия.

Те добавят, че всякакви "ответни действия" на Москва ще доведат до по-нататъшно влошаване на отношенията. В същото време те посочват факта, че никой член на гръцката дипломатическа и консулска служба в Русия не се е държал извън стриктните правила на своята мисия.

Comments

Popular posts from this blog

Извинението на Путин: Признание под натиск

  Извинението на Путин към Алиев публикувано на сайта kremlin.ru е ясен сигнал, че вината на руските ПВО за свалянето на цивилния самолет е била напълно доказана и не е имало как да бъде прикрита. Това извинение е изключителен случай, тъй като в речника на Путин думата „извинение“ – в различните ѝ форми – на практика не съществува. Говорил е за съжаление и достойни за съжаление обстоятелства, но конкретен израз на извинение е трудно да се намери в неговата дългогодишна публична реторика. "Панцир" и политическата цена на грешките Системата „Панцир“, предоставена под управлението на Кадиров, се оказа фатална – и инцидентът е пряк резултат от тази политика. Вместо да посочи ясно Кадиров като отговорен, Путин насочва вината към украинците или дори към собствените си генерали. Реални последствия за виновните обаче не се очакват, което подчертава нежеланието му да се конфронтира с ключови фигури в собствената си властова система. Неубедителните оправдания и пропуските в отговорност...

Peevsky - Bulgaria's Ivanishvili - the suppression of Bulgarian democracy?

The most crucial task in the upcoming elections is to stop Peevski (DP) on his path to state control. All talk of economic growth, reforms, incomes, joining Schengen and the eurozone must be put on hold because if we allow this man to take power, none of these goals will make sense. The signals are clear. After reopening the procedure for the election of the Prosecutor General, Peevski has reopened the procedure for the election of the head of the SAC. The same institution put him on the electoral track with the bounty - the DPS logo. And this is a pre-emptive move because the personal political capital of his lieutenant - the current head of the SAC, Cholakov - has been spent. Moreover, Cholakov's mandate has expired - so he will inevitably become a liability if Parliament succeeds in replacing its quota in the SJC before it makes new appointments. Is this not enough to convince you that Peevski is a strategic handicap for the future of this country?  The omnipotent DP is in sole ...

Вярата не се преподава, тя се живее

И търсят духът на Караджата... Разделението между църква и държава не е просто модерна прищявка или плод на секуларизъм. То е дълбоко осъзнат принцип, формиран след векове на исторически опит, който доказва, че когато църквата и държавата се смесват, и двете страдат – първата губи своята духовна чистота, а втората – своята институционална стабилност. Въпреки това, периодично се чуват призиви за въвеждане на задължително религиозно обучение в българските училища, често облечени в реторика за „укрепване на традиционните ценности“ или „възраждане на националната идентичност“. Но тези предложения крият сериозни рискове – не само за личната свобода, но и за самата вяра и все още крехката ни демокрация. Вярата като тайнство, а не учебен предмет Вярата в Бог, както и всяко истинско духовно търсене, не може да бъде сведена до набор от правила, текстове или формули. Тя не е като математика или история, които могат да бъдат преподавани като факти и дати. Вярата е тайнство – интимен процес, ко...