Skip to main content

Можеше ли Турски поток да заобиколи България?

Да развенчаем поредната опорка на Борисов, че ако не бил построил и финансирал Турски поток през България, Турция, Гърция, Северна Македония, Сърбия и Унгария щели да го направят. По принцип всичко може, но нямаше как. Първо, Русия сама трябваше да финансира подобен проект.

Второ, Гърция заложи на транзита на азерски или неруски газ през ТрансАдриатичския газопровод, който е проект на ЕС към Италия. Това е проект на диверсификация от Газпром, финансиран частично от ЕС, което изключва ползването му за руски газ. Ако го беше направил щеше веднага да загуби финансирането си.
Трето, вярно е, че Русия се опита да ни противопостави с Гърция, но за да го направят гърците трябваше да построят отделен газопровод. Да не говорим, че тогава щеше да лъсне антиевропейския характер на газопровода, което щеше да активира ЕС реакции - особено по отношение на Северна Македония. Трасето през Северна Македония съвършено не беше лесна работа, включително от гледна точка на администриране на проекта. В България се ползваше трасето на съществуващи газопроводи, включитено и съществуващи газопроводи.
Четвърто, Газпром трябваше да плати за всичко и сметката щеше да бъде над 2,5 милиарда долара. И тук идва огромния проблем - за да финансира проекта, Газпром искаше собственост върху инфраструктура, а това нямаше как да стане в Гърция, да разреши руска собственост върху инфраструктура - частична или пълна. Вижте какво стана с руската собственост върху инфраструктура в Германия - беше национализирана и руските газови потоци спряха. Само у нас продължават.
Пето, веднага след окупацията на Крим всички разузнавания и сериозни аналитици предупредиха, че целта на заобикалящите Украйна тръби е първо да я задушат енергийно и икономически /като я лишат от приходите от транзита, които бяха над 2 милиарда долара и Русия беше казала, че ще намалява този транзит до окончатено му спиране/. Ако тези усилия не бяха се увенчали с успех да позволят Русия да изолира Украйна от Европа, като продължи да доставя природен газ за европейските клиенти на Газпром и така изолира Европа от евентуана война с Украйна - Путин да се саморазправи с Украйна..
Всичко това Борисов го знаеше, в този смисъл не може да се оправдава с незнание. Дори иначе хрисимите ДАНС се възпротивиха. Аз също съм го предупреждавал.
Последно - "факторът Тръмп" - и сега БТГ и Малинов /той е ключова фигура в цялата тази сага с много по-важна роля от Теменужка Петков /, прилагат този трик, да дават бизнес на американски фирми, с което да умилостивят американската реакция на държавно равнище за Балкански поток - проект за пренос и търговия с руски газ. И в момента фирма, която е изпълнител по големите поръчки на БТГ финансира лобистки усилия на ГЕРБ и ДПС в САЩ. Схемата е проста - БТГ дава изгодни договори за стотици милиони без особена конкуренция. В петък Делян Добрев, и още двама депутата от ГЕРБ и един от ДПС внесоха решение на Народното Събрание за нови стотици милиони на БТГ за да построял с държавно гарантирани средства проекти за разширение на преносни капацитети на БТГ /нали бяха успешни, БТГ да се вземат пари от пазара, защото трябва да вземат държавно гарантирани пари?!/. Изглежда виждат, че ГЕРБ няма да получат министерството на енергетиката и бутат нещата да управляват енергетиката през комисията по енергетика на НС, през Делян Добрев. Въпросната компанията получава тези поръчки, след което финансира лобистки операции в полза на Борисов и Пеевски.

Comments

Popular posts from this blog

Извинението на Путин: Признание под натиск

  Извинението на Путин към Алиев публикувано на сайта kremlin.ru е ясен сигнал, че вината на руските ПВО за свалянето на цивилния самолет е била напълно доказана и не е имало как да бъде прикрита. Това извинение е изключителен случай, тъй като в речника на Путин думата „извинение“ – в различните ѝ форми – на практика не съществува. Говорил е за съжаление и достойни за съжаление обстоятелства, но конкретен израз на извинение е трудно да се намери в неговата дългогодишна публична реторика. "Панцир" и политическата цена на грешките Системата „Панцир“, предоставена под управлението на Кадиров, се оказа фатална – и инцидентът е пряк резултат от тази политика. Вместо да посочи ясно Кадиров като отговорен, Путин насочва вината към украинците или дори към собствените си генерали. Реални последствия за виновните обаче не се очакват, което подчертава нежеланието му да се конфронтира с ключови фигури в собствената си властова система. Неубедителните оправдания и пропуските в отговорност...

Peevsky - Bulgaria's Ivanishvili - the suppression of Bulgarian democracy?

The most crucial task in the upcoming elections is to stop Peevski (DP) on his path to state control. All talk of economic growth, reforms, incomes, joining Schengen and the eurozone must be put on hold because if we allow this man to take power, none of these goals will make sense. The signals are clear. After reopening the procedure for the election of the Prosecutor General, Peevski has reopened the procedure for the election of the head of the SAC. The same institution put him on the electoral track with the bounty - the DPS logo. And this is a pre-emptive move because the personal political capital of his lieutenant - the current head of the SAC, Cholakov - has been spent. Moreover, Cholakov's mandate has expired - so he will inevitably become a liability if Parliament succeeds in replacing its quota in the SJC before it makes new appointments. Is this not enough to convince you that Peevski is a strategic handicap for the future of this country?  The omnipotent DP is in sole ...

Вярата не се преподава, тя се живее

И търсят духът на Караджата... Разделението между църква и държава не е просто модерна прищявка или плод на секуларизъм. То е дълбоко осъзнат принцип, формиран след векове на исторически опит, който доказва, че когато църквата и държавата се смесват, и двете страдат – първата губи своята духовна чистота, а втората – своята институционална стабилност. Въпреки това, периодично се чуват призиви за въвеждане на задължително религиозно обучение в българските училища, често облечени в реторика за „укрепване на традиционните ценности“ или „възраждане на националната идентичност“. Но тези предложения крият сериозни рискове – не само за личната свобода, но и за самата вяра и все още крехката ни демокрация. Вярата като тайнство, а не учебен предмет Вярата в Бог, както и всяко истинско духовно търсене, не може да бъде сведена до набор от правила, текстове или формули. Тя не е като математика или история, които могат да бъдат преподавани като факти и дати. Вярата е тайнство – интимен процес, ко...