Skip to main content

Изводи от срещата с Джон Съливан - оптимизмът отстъпва на реализма


Погледнах информацията за срещата на премиера Борисов с Джон Съливан, заместник държавен секретар на САЩ. Дори оскъдните прес съобщения и снимки носят послания. При интелигентни политици посланията могат да бъдат вплетени умело в официалните изявления и да позволят на публиката да се досети за недоизказаното, като оцени стила и фината недоизказаност. По избора на участвуващите в разговора от българска страна се съди за моментното състояние на "най-близкия кръг" на премиера.
Веднага се набиват няколко неща, а на първо място - присъствието на финансовия министър Горанов, което не е никак логично. Изборът е от страна на Борисов, който изглежда държи да покаже, че му е "човекът с кръстника" е лично нему доверено лице, поради което не случайно мнозина го считат за "наследник в сянка". Нищо че Цветан Цветанов има амбиции един ден да наследи Шефа.
Странно е, че в дясно от него не е Екатерина Захариева, но тя направи отделна среща, и вероятно ще обяснят отсъствието и с пътуването в състава на делегацията на президента в Йордания. Тя свърши своята част от пиара, като изтръгна два текста в съобщението за срещата и със Съливан, които Борисов смята за важни, а именно че САЩ смятат, че изборът на България какъв самолет да избере и дали да продължи през страната на Турски поток е нейно "суверенно" право. И незапознатите с подобни дипломатически любезности, вероятно ще си помислят, че нямаме никакви проблеми - както ако не изберем Ф-16 , така и ако си направи хъбчето като транзитен проект за руски газ.
Лошото е, че политиката в тази сфера се прави в Конгреса и в Белия дом, и неотдавшната декларация на Камарата на представителите по темата Северен поток - 2 не остава много място за съмнение кому да вярваме.
По-важният извод от снимката на присъстващите е че Каракачанов отсъства, а той, поне номинално, е ключов фактор /нали Борисов твърде, че не се меси в избора на самолет/. Излиза че форматът е бил ГЕРБ only.
Прес съобщението е редактирано внимателно за да отразява Борисовата версия на събитията. Всеки знае, че България НЕ изпълнява задължението си към НАТО за 2 процента от БВП военни разходи. Те не са дори 1,5 процента. Харчат се едни спешни пари в последния момент, но по-голяма част от тях отиват към Русия. Американската делегация също го знае и размяната на дипломатически фрази не може да залъже никой.
Не мислете, че американците ще тръгнат публично да критикуват Борисов. Не им е нужно. Просто България не е привилегирован и най-близък лоялен съюзник, както Румъния, Полша, дори Словакия. Не се заблуждавайте от предаденото послание на Борисов от президента Тръмп, че сме много важни и значими. Истински значимите и важни съюзници - получават визити на по-високо равнище и предметни сделки. Другите получават вербални заместители..
След отказа да играем екипно в Черно море в рамките на усилията на НАТО да повишим отбранителните способности по море, окончателно попаднахме в групата на "проблемните" съюзници, повече пасив, отколкото актив. И промяната в "рейтинга" ни в НАТО става тихо, незабелязано. Просто във военното планиране започват да ни пропускат. И с какво ще допринесем - с платноходките и газопроводите ли? Украйна е пълна и с АЕЦ и с най-голямата газопроводна мрежа в Европа и пак е обект на военна агресия.
Или може би ще участваме с ремонтираните /и това е вероятно, не сигурно събитие/ с Русия МИГ-29 и СУ-25? Вдигнат ли се във въздуха те са вражески самолети за НАТО извън територията на България. Още повече, че руският посланик по време на среща с Борисов не пропусна да го смъмри, че военна база на НАТО е неприемлива за Русия. Тоест напомни му, че не сме самостоятелен играч в НАТО.
Премиерът отчаяно се опитва да замъгли в многословие и етикети театъра около Газовия хъб Балкан, като вкара в играта и възможната сделка с Ф-16. Но министър Каракачанов го отряза, че скоро няма да има избор, т.е. докато Каракачанов е министър, Борисов не може да предложи равностойнна обмяна. Сравнете и дали изобщо може да става реч за обвръзка на равностойни неща - едното е бъдещо вероятно събитие по покупката на американски самолет, другото е реална текуща сделка с транзита на руски газ. Това изобщо не е предмет, по който Вашингтон ще преговаря, камо ли с Борисов. Играта с транзита на руски газ през Северен и Турски поток е геополитическа и премиерът няма шанс за самостоятелни акции. Колкото е да го увещават, че било негово суверенно право и колкото да си мисли, че като пусне търга по модела Южен поток - по Коледа и Нова година - нещата ще минат незабелязано във Вашингтон и в Брюксел..
Сигурен съм, че разговорът в Министерски съвет е включвал доста трудни за отговор въпроси, които никога нямат да намерят отражение в информацията за пресата..
Няма нито думичка за това, че "американската страна" е поканила Борисов на посещение в САЩ, камо ли обещания за среща с Тръмп.
А сега си спомнете за времената в които американски президенти, вицепрезиденти и държавни секретари ни посещаваха. Тогава значехме много. Днес сме хроника - фотосесии, скучни и стерилни прес релийзи.

Comments

Popular posts from this blog

Денят след, като размисъл за деня преди изборите.

Вече няма съмнение, че ГЕРБ и ДПС са две лица на една и съща монета. Зависимостите са асиметрични, тоест Пеевски държи силните карти, но Борисов ще бяга от правителство на ГЕРБ и ДПС като дявол от тамян. Защото не може да управлява по друг начин, освен този, който доведе до 2020 година. До тук тривия. Стратегията им включва обезличаване на ППДБ и повече интриги за да ги разделят на принципа – добрите от ДаБГ и лошите от ППДБ. Още от сега започнаха. Няма да успеят, защото в момента в който някой от лидерите понечи да направи опит да възстанови комуникацията за власт с ББ е приключил окончателно като политик. Вече не може да мине номера, аз ще говоря само с Борисов, защото не можеш да говориш с него без да виждаш сянката на Пеевски. Да го кажа в прав текст – да, за тези избори са единствената алтернатива, но не за следващите, ако още си мислят, че са незаменими и незаобиколими, и че имат крепостен електорат, много силно грешат. Изобщо на тези избори ще катастрофира цялата политическа л...

След Борисов и Пеевски - и потоп. За достигнатите немислими нива на цинизъм в българската политика

  В архива на Алексей Петров има още много "записи", с които заптиетата на Пеевски са успяли да се сдобият - респективно Пеевски. Ще има и нова вълна от "компромати". Каква е целта? Не я крият, ППДБ да бъде маргинализирана до степен да не може да окаже съпротива в Парламента и ГЕРБ/ДПС да могат да предложат "по милост" власт на желаещите в ППДБ. Това е замисълът. За това казах и повтарям - за мен няма вариант ППДБ да правят каквато и да е сглобка или нещо друго освен на бъдат опозиция и да мислят, как да си върнат влиянието и подкрепата през опозиционни действия. Но не изключвам в средите на ППДБ да има нови Петър Московци - човешката природа крие всякакви тайни, особено в контекста на конкуренцията за Борисов - Пеевски громи ПП, че искали да прецакат Борисов, Асен Василев громи Пеевски, че е пленил Борисов. Все още не съм чул ясно да заяват, че при никакви обстоятелства няма да правят никакви сглобки, макар че би трябвало да се подразбира. Няколко пъти го...

Извинението на Путин: Признание под натиск

  Извинението на Путин към Алиев публикувано на сайта kremlin.ru е ясен сигнал, че вината на руските ПВО за свалянето на цивилния самолет е била напълно доказана и не е имало как да бъде прикрита. Това извинение е изключителен случай, тъй като в речника на Путин думата „извинение“ – в различните ѝ форми – на практика не съществува. Говорил е за съжаление и достойни за съжаление обстоятелства, но конкретен израз на извинение е трудно да се намери в неговата дългогодишна публична реторика. "Панцир" и политическата цена на грешките Системата „Панцир“, предоставена под управлението на Кадиров, се оказа фатална – и инцидентът е пряк резултат от тази политика. Вместо да посочи ясно Кадиров като отговорен, Путин насочва вината към украинците или дори към собствените си генерали. Реални последствия за виновните обаче не се очакват, което подчертава нежеланието му да се конфронтира с ключови фигури в собствената си властова система. Неубедителните оправдания и пропуските в отговорност...