Skip to main content

Членството в еврозоната – стратегически приоритет, който може да свали правителството на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС


Вместо да се фокусират върху държавническата задача за присъединяване към еврозоната, партиите като ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС продължават да си играят на дребно, използвайки тази тема за политически интриги. А тя не е приоритет само на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ППДБ), а на целия български бизнес и на проевропейските сили у нас.

Дилемата пред тях е ясна:
или влизаме в еврозоната,
или увеличаваме заплатите на силовите структури с над 50%, което прави бюджетната дисциплина невъзможна.

Тук неволно си припомняме притчата за трите плика:

  1. При първата криза: „Обвини предшествениците си.“
  2. При втората криза: „Обвини медиите и международното положение.“
  3. При последната криза: „Подготви три плика за следващите.“

Днес първият плик вече е отворен. Делян Добрев, „момчето за всичко“ на Борисов, направи нескопосан опит да обвини ППДБ за състоянието на финансите, макар увеличението на заплатите в МВР да е изцяло дело на ГЕРБ и подкрепяния от тях Делян Пеевски.

Асен Василев ясно им каза: „Оставете ме да направя бюджет и да управлявам харчовете на страната. Ще ни видите в еврозоната в началото на следващата година.“ Те не го послушаха. Ако Василев беше прав – щяха да пожънат успех. Ако грешеше – щяха да имат основание да го критикуват.

Но сега, вместо успех, следва катастрофа. Борисов е изправен пред простия факт:

  • Ако Асен Василев беше финансов министър, заплатите в МВР нямаше да бъдат увеличени така драстично – само в рамките на инфлацията.
  • През декември Борисов нямаше да има възможност да харчи милиарди без одобрението на парламента.

Следващата криза е неизбежна. Тогава ще отворят втория плик и ще обвинят медиите, че не ги отразяват добре, и „международното положение“, че пречи на плановете им.

Дори Симеон Дянков – човек от кръга на Борисов – ясно заяви: с тези нови заплати за МВР, забравете за еврозоната.

А накрая ще стигнат до третия плик, защото времето им във властта ще е изтекло.

Пропуснат шанс за държавнически подход
Членството в еврозоната е стратегически приоритет. Вместо да действат държавнически, ГЕРБ предпочитат политическо надиграване. Делян Добрев продължава да обвинява Асен Василев за всеки провал, сякаш още се опитва да го „надцака“ от училищните им години. Борисов и Желязков трябва да разберат: каквито и обвинения да отправят към Василев, това няма да им облекчи отговорността.

Проблемът?
Доверието към способността им да реализират влизането в еврозоната се срива.

Решението?
Да оставят Желязков да преговаря с ППДБ за постигане на членство в еврозоната. Това ще изисква дисциплина:

  • Няма да могат да вдигнат заплатите на МВР.
  • Ще трябва да затегнат коланите и в собствените си мрежи.

Но в замяна ще получат най-голямото признание: България ще влезе в еврозоната по време на тяхното управление.

Без успех по този ключов въпрос, ГЕРБ може да забрави за оставането си на власт. И да подготвят трите плика за следващите.

Comments

Popular posts from this blog

Извинението на Путин: Признание под натиск

  Извинението на Путин към Алиев публикувано на сайта kremlin.ru е ясен сигнал, че вината на руските ПВО за свалянето на цивилния самолет е била напълно доказана и не е имало как да бъде прикрита. Това извинение е изключителен случай, тъй като в речника на Путин думата „извинение“ – в различните ѝ форми – на практика не съществува. Говорил е за съжаление и достойни за съжаление обстоятелства, но конкретен израз на извинение е трудно да се намери в неговата дългогодишна публична реторика. "Панцир" и политическата цена на грешките Системата „Панцир“, предоставена под управлението на Кадиров, се оказа фатална – и инцидентът е пряк резултат от тази политика. Вместо да посочи ясно Кадиров като отговорен, Путин насочва вината към украинците или дори към собствените си генерали. Реални последствия за виновните обаче не се очакват, което подчертава нежеланието му да се конфронтира с ключови фигури в собствената си властова система. Неубедителните оправдания и пропуските в отговорност...

Peevsky - Bulgaria's Ivanishvili - the suppression of Bulgarian democracy?

The most crucial task in the upcoming elections is to stop Peevski (DP) on his path to state control. All talk of economic growth, reforms, incomes, joining Schengen and the eurozone must be put on hold because if we allow this man to take power, none of these goals will make sense. The signals are clear. After reopening the procedure for the election of the Prosecutor General, Peevski has reopened the procedure for the election of the head of the SAC. The same institution put him on the electoral track with the bounty - the DPS logo. And this is a pre-emptive move because the personal political capital of his lieutenant - the current head of the SAC, Cholakov - has been spent. Moreover, Cholakov's mandate has expired - so he will inevitably become a liability if Parliament succeeds in replacing its quota in the SJC before it makes new appointments. Is this not enough to convince you that Peevski is a strategic handicap for the future of this country?  The omnipotent DP is in sole ...

Вярата не се преподава, тя се живее

И търсят духът на Караджата... Разделението между църква и държава не е просто модерна прищявка или плод на секуларизъм. То е дълбоко осъзнат принцип, формиран след векове на исторически опит, който доказва, че когато църквата и държавата се смесват, и двете страдат – първата губи своята духовна чистота, а втората – своята институционална стабилност. Въпреки това, периодично се чуват призиви за въвеждане на задължително религиозно обучение в българските училища, често облечени в реторика за „укрепване на традиционните ценности“ или „възраждане на националната идентичност“. Но тези предложения крият сериозни рискове – не само за личната свобода, но и за самата вяра и все още крехката ни демокрация. Вярата като тайнство, а не учебен предмет Вярата в Бог, както и всяко истинско духовно търсене, не може да бъде сведена до набор от правила, текстове или формули. Тя не е като математика или история, които могат да бъдат преподавани като факти и дати. Вярата е тайнство – интимен процес, ко...