Skip to main content

Марк Холингсуърт, The Spectator: Подобно на Русия на Путин, България се е превърнала в мафиотска държава


Протест срещу Путин в България

В историческа реч пред Конгреса на САЩ на 12 март 1947 г. президентът Труман разглежда застрашителното разпространение на комунизма и съветската окупация на Източна Европа. Известна като "Доктрината Труман", той представя бойните линии на Студената война като борба между автокрацията и демокрацията - нещо, което днес звучи странно в Украйна.

Съветският "начин на живот се основава на волята на едно малцинство, наложена със сила на мнозинството", заявява президентът Труман. "Той се основава на терор и потисничество, контролирана преса и радио, фиксирани избори и потискане на личните свободи... Свободните народи по света очакват от нас подкрепа за запазване на техните свободи".


Неотдавнашни проучвания на общественото мнение показаха, че 80 % от българите смятат корупцията за широко разпространена.

Днес страната в Европейския съюз, която най-много прилича на тази авторитарна деспотична държава, е България, която е изправена пред екзистенциална криза. Тя се превърна в автокрация, управлявана от политически елит, който заобикаля независимата съдебна система и утвърждава култура на безнаказаност. По същество тя е новата Русия. Като се имат предвид историческите й връзки с Русия, не е изненадващо, че България подкрепя Украйна нееднозначно и неохотно.

За ЕС и Съвета на Европа България представлява сериозен проблем, свързан с репутацията и доверието. Тя е най-корумпираната държава членка, заключава неправителствената организация Transparency International. Според Държавния департамент на САЩ тя има "значителни проблеми с правата на човека" и "сериозни проблеми с независимостта на съдебната система и корупцията в правителството".

Подобно на Русия, България се е превърнала в мафиотска държава. Тя се управлява от автократична клептокрация и от олигарси, чийто произход може да се проследи назад до шпионската агенция от комунистическата епоха - Комитета за държавна сигурност (КДС), еквивалент на КГБ, и до приватизацията на доходоносни държавни активи. Според бившия министър на правосъдието Христо Иванов тази криза подкопава и доверието в ЕС, тъй като той не е успял да реагира на ескалацията на корупцията в най-бедната си държава. Той твърди, че ЕС е проявил самодоволство по отношение на надзора на съдебните реформи в България, като в същото време е подхранвал корупцията с европейски пари.

"Ако ЕС не е в състояние да гарантира минимални стандарти за върховенство на закона в една толкова слаба държава членка като България... за какво ни е членството?" - каза Иванов. "Това ниво на завладяване на държавата в България стана възможно само благодарение на лесното получаване на средства от ЕС".

В основата на кризата за ЕС е липсата на съдебна независимост. Проблемът е, че българският главен прокурор има огромна власт и създава непропорционално влияние във Висшия съдебен съвет и върху съдиите - каза Тоби Кадман, адвокат в кантора Guernica 37, който е работил в България. "Укрепването на тази неконтролируема власт доведе до ерозия на съдебната независимост. Подобно на Русия, ерозията на върховенството на закона е първата жертва на изпадането в автокрация".

Главният прокурор Иван Гешев беше "избран" без възражения през 2019 г. Необичайно, назначаването му предизвика нощни гневни протести на фона на твърденията, че му липсват независимост и почтеност, за да заема толкова важна позиция. Протестиращите призоваха за оставката му, твърдейки, че "олигархичната мафия е завладяла държавата и е разпростряла обхвата си дълбоко в институции като съдебната власт, медиите и службите за сигурност" и е над закона. Неотдавнашни проучвания на общественото мнение показаха, че 80 % от българите смятат корупцията за широко разпространена.

През юли 2020 г. хиляди протестиращи се върнаха по улиците на София, когато държавните обвинители влязоха в кабинетите на президента. Те сметнаха това безпрецедентно нахлуване при държавния глава за опит да се отклони вниманието от липсата на разследвания срещу олигарси за корупция и за отмъщение за опитите му да блокира назначаването на главен прокурор през предходната година. Един действащ главен прокурор може безнаказано да злоупотребява със служебното си положение или да извършва други престъпления - заяви юристът Радосвета Василева. "По същество този орган е една от основните заплахи за върховенството на закона в България".

Всемогъщата роля на главния прокурор като правоприлагащ орган се илюстрира от насочването на вниманието към Nexo, водеща глобална FinTech компания, която управлява активи за над 2 млрд. долара (1,6 млрд. паунда) за пет милиона души в 200 държави. От януари 2023 г. Nexo и нейните служители в България са под обсадата на прокуратурата. Това беше координирана атака с твърдения за престъпно поведение, основани на измислени и политически мотивирани обвинения - каза ми Тоби Кадман. 'Главният прокурор се опита да привлече международни партньори от правоприлагащите органи, за да придаде легитимност на разследването срещу Нексо и неговите директори в рамките на неправомерен процес'.

Тактиката на "международното сътрудничество" се провали и затова главният прокурор реагира, като твърди, че става дума за вътрешноорганизиран заговор. "Те повдигнаха изключително неверни обвинения, нарушавайки презумпцията за невинност и на практика премахвайки всякаква възможност разследваните лица да получат справедлив съдебен процес", заяви Кадман. "Реалността е, че директорите на Нексо са били обект на атака заради подкрепата им за политическата опозиция, реформите и прекратяването на корупцията".

България е изправена пред критичен момент, който има сериозни последици за доверието в ЕС. Американският конгресмен Уорън Дейвидсън дори нарече главния прокурор "заплаха за стабилността на НАТО". Това е държава, която удивително прилича на Русия в първите години на Путин, когато върховенството на закона беше използвано за преследване на бизнесмени, които се противопоставяха на политическата му програма. Сега, след като Студената война се възроди, България се превърна - подобно на Русия - в мафиотска държава.

Comments

Popular posts from this blog

Денят след, като размисъл за деня преди изборите.

Вече няма съмнение, че ГЕРБ и ДПС са две лица на една и съща монета. Зависимостите са асиметрични, тоест Пеевски държи силните карти, но Борисов ще бяга от правителство на ГЕРБ и ДПС като дявол от тамян. Защото не може да управлява по друг начин, освен този, който доведе до 2020 година. До тук тривия. Стратегията им включва обезличаване на ППДБ и повече интриги за да ги разделят на принципа – добрите от ДаБГ и лошите от ППДБ. Още от сега започнаха. Няма да успеят, защото в момента в който някой от лидерите понечи да направи опит да възстанови комуникацията за власт с ББ е приключил окончателно като политик. Вече не може да мине номера, аз ще говоря само с Борисов, защото не можеш да говориш с него без да виждаш сянката на Пеевски. Да го кажа в прав текст – да, за тези избори са единствената алтернатива, но не за следващите, ако още си мислят, че са незаменими и незаобиколими, и че имат крепостен електорат, много силно грешат. Изобщо на тези избори ще катастрофира цялата политическа л...

Истинските виновници не са в доклада на Парламентарната комисия по договора на Булгаргаз и Боташ

  Този документ, който BG Elves показват доказва, че движещият фактор за договора Боташ - Булгаргаз е Владимир Малинов, който настоява Даница Златева да го подпише, а тя се разсейва, защото съзнава, че са я поставили "на дузпата". Междувременно без тристранния протокол между Боташ, Булгартрансгаз и Булгаргаз договор между Булгаргаз и Боташ нямаше да има. В случая Булгаргаз е натиснат отстрани - от БТГ и отгоре от министъра да подпише договор, който е неизгоден за компанията. А сега цялата история. Владимир Малинов, за да остане на поста си, още при първото служебно правителство на Румен Радев, на Янев, предава в президенството пътната карта на Турски проект. Борисов е бесен, но Пеевски взема Малинов под свое крило. Тъй като картата се търси навсякъде, но е изобличителен документ и за самия Радев, тоест е горещ картоф, съдържанието и е експлозивно /за знаещите и желаещите да я интерпретират като последствия/, президентът Радев нарежда, картата да се даде на назначения от него ...

Борисов се опитва да се договори със Запада за продължението на модела Луканов

  Борисов реши, че не може да отстъпва по темата Турски поток, и започна да се гордее с него, дори под заплаха да влезе в Магнитски /Дамоклевият меч все още виси/, защото се разпада цялата конструкция и логика на властта, заради която влезе в политиката преди повече от 20 години. Тогава задкулисието реши да смени Иван Костов, защото се уплаши, че не може да го контролира. Борисов бе още никой за да смени Костов, за това първо в играта влезе магията на монарха, и след това пласираха и нашия Путин /генералът от силовите структури/. Днес Борисов започна да показва "зъби" и да заплашва с разглобка, ако ППДБ и западните ни партньори не приемат неговия модел за корупция с елементи на атлантизъм, както на времето Западът прие моделът на прехода на Луканов. Без пълен контрол върху службите, прокуратура, регулатори, той не може да съществува. За това и новата сглобка няма да проработи, поне в този вид, който си я представят в ППДБ. Говорим за условния или обобщаващ образа на новия ели...