Skip to main content

БРИКС - алтернатива на ЕС и НАТО? Идейният крах на българските русофили

Гласуването за пръв път на Китай "за" резолюция на Общото събрание на ООН, която осъжда агресията на Русия в Украйна, ясно показва, че Пекин няма никакво намерение да подпомага Путин политически, камо ли военно. Напротив, Украйна използва закупени на пазара и усъвършенствани китайски дронове.
Китай и Индия има свои интереси, различни от тези на Русия. И това буквално сгромолясва тезата на родните ни русофили, които търсят да намерят нова опорна точка на своята антизападност. Защото ясно съзнават, че не можеш да искаш излизане от ЕС и НАТО /говоря както за твърдата , на Възраждане, така и за "меките", на БСП, версиите на компрометиране на членството ни в тези две организации/.
Пропагандатори като Иво Христовци, Дачковци, да не ги изреждам, не смогват да осмислят тази реалност, камо ли да убедят привържениците си, че за тях има позитивен изход от войната в Украйна„
След като се провалиха в прогнозите си за войната в Украйна /било немислимо/, след това преминаха спешно в режим - няма как Путин да не спечели, което не стана и ги доведе до всемирен песимизъм, обявиха, че "светът отива към катастрофа" /само защото същият този свят не върви в тяхната посока/. Няма как да убедиш последователите си, че Русия не губи войната. И последната опорка - за ядреното оръжие, също се изпари.
За това измислиха новата стратегическа цел, алтернативна на членството ни в ЕС и НАТО- България трябва да се присъедини към БРИКС, да стане част от тази общност, която е антитеза на ЕС и НАТО. 19 страни вече чакали на опашката. Нито една страна от Европа няма на опашката, пък и БРИКС няма тези елементи на интеграционна плътност - политическа, икономическа, финансова и военна, за да бъде алтернатива на ЕС и НАТО. Щяха да премахнат долара в търговията помежду си - Индия и Русия да плащат в собствените си валути, и като видяха колко "стабилни" са спешно изоставиха тази идея.
Основното в тезата на родните русофили е, че тъй като губещата Русия не е никак привлекателна алтернатива, ако излезем от ЕС и НАТО, за това, давайте да вдигнем залозите да осмислим бъдещето на родната антизападност в по-глобалните рамки на БРИКС. Не влизаме в Еврозоната, излизаме от ЕС и НАТО и прочие.
Скудоумието в тази постановка е прекалено самоизтъкващо се.
Първо, идеята, че Русия и БРИКС са тъждествени понятия, или че Русия може да наложи своята версия на отношения със Запада на развитие на Китай, Индия, Бразилия и Южна Африка е откровена глупост. Дори няма да го докавам, защото е обидно за интелекта на всеки българин. Достатъчно е да видим че нито една от другите страни членки на БРИКС, извън Русия, не подкрепя агресията и в Украйна, даже напротив, те са част от общата глобална реакция и нерядко се съобразяват със санкциите,. Това важи не само за Китай, но и за Индия и за Бразилия.
Второ, всяка една от тези страни, разглежда Запада като стратегически партньор, много по-важен за собственото си развитие, отколкото Русия. От тук идеята, че Русия ще зарази със своята антизападност БРИКС, не струва пукната копейка - трудно е да се намери друг израз за крайна обезценка.
Мога да продължа с анализа, но няма смисъл да се оборва скудоумие, защото така се награждава авторите му.
Само ще кажа, че родните пропагандатори на Кремъл, все по-остро ще осъзнават, дълбочината на несъотствието между идеологическите им конструкции и реалността, необратимата ерозия на идейната им опора - служенето на Кремъл и Путинизма. В контекста на събитията в Украйна, все по-ярко блести с отсъствието на алтерантивен позитивен дневен ред, който да предложат на българина. За това се ориентират към скепсис, към отрициние на ЕС и НАТО и на ценностите, които ни свързавт с Европа. От тук имат два пътя, които не е изключено да се пресичат - единият е депресията, другия е агресията. Интелектуалците им ще бъдат все по-склонни да обявяват "края на света", копейкиновците да клатят доверието и намират кусури в това да бъдем част от Европа, но най-вече да дестабилизират и блокират възходящата ни интеграция и единодействие със Запада.
За повече нямат сили, но да дърпат спирачката, все още имат.

Comments

Popular posts from this blog

Извинението на Путин: Признание под натиск

  Извинението на Путин към Алиев публикувано на сайта kremlin.ru е ясен сигнал, че вината на руските ПВО за свалянето на цивилния самолет е била напълно доказана и не е имало как да бъде прикрита. Това извинение е изключителен случай, тъй като в речника на Путин думата „извинение“ – в различните ѝ форми – на практика не съществува. Говорил е за съжаление и достойни за съжаление обстоятелства, но конкретен израз на извинение е трудно да се намери в неговата дългогодишна публична реторика. "Панцир" и политическата цена на грешките Системата „Панцир“, предоставена под управлението на Кадиров, се оказа фатална – и инцидентът е пряк резултат от тази политика. Вместо да посочи ясно Кадиров като отговорен, Путин насочва вината към украинците или дори към собствените си генерали. Реални последствия за виновните обаче не се очакват, което подчертава нежеланието му да се конфронтира с ключови фигури в собствената си властова система. Неубедителните оправдания и пропуските в отговорност...

Peevsky - Bulgaria's Ivanishvili - the suppression of Bulgarian democracy?

The most crucial task in the upcoming elections is to stop Peevski (DP) on his path to state control. All talk of economic growth, reforms, incomes, joining Schengen and the eurozone must be put on hold because if we allow this man to take power, none of these goals will make sense. The signals are clear. After reopening the procedure for the election of the Prosecutor General, Peevski has reopened the procedure for the election of the head of the SAC. The same institution put him on the electoral track with the bounty - the DPS logo. And this is a pre-emptive move because the personal political capital of his lieutenant - the current head of the SAC, Cholakov - has been spent. Moreover, Cholakov's mandate has expired - so he will inevitably become a liability if Parliament succeeds in replacing its quota in the SJC before it makes new appointments. Is this not enough to convince you that Peevski is a strategic handicap for the future of this country?  The omnipotent DP is in sole ...

Вярата не се преподава, тя се живее

И търсят духът на Караджата... Разделението между църква и държава не е просто модерна прищявка или плод на секуларизъм. То е дълбоко осъзнат принцип, формиран след векове на исторически опит, който доказва, че когато църквата и държавата се смесват, и двете страдат – първата губи своята духовна чистота, а втората – своята институционална стабилност. Въпреки това, периодично се чуват призиви за въвеждане на задължително религиозно обучение в българските училища, често облечени в реторика за „укрепване на традиционните ценности“ или „възраждане на националната идентичност“. Но тези предложения крият сериозни рискове – не само за личната свобода, но и за самата вяра и все още крехката ни демокрация. Вярата като тайнство, а не учебен предмет Вярата в Бог, както и всяко истинско духовно търсене, не може да бъде сведена до набор от правила, текстове или формули. Тя не е като математика или история, които могат да бъдат преподавани като факти и дати. Вярата е тайнство – интимен процес, ко...