Skip to main content

Alternatives & Analyses : Политикономия на конграчулейшънса - за един неотчетен внос

Горещата тема на деня, с огромни последствия, е манипулирането на статистиката за вноса на суров нефт. Това не е банален, дребнав опозиционен брътвеж, а основен въпрос за доверието и надеждността на българските държавни институции. Топката започна да се търкаля с постоянното хвалене на Борисов, който обърна внимание на трудната за обяснение статистика по текущата сметка, която внезапно регистрира рекорден излишък. Знаете класиката - каквото сам можеш да си причиниш, никой друг не може.
Мнозина ше си спомнят, че правителството на Борисов бе недоволно от бившата шефка на Националния статистически институт - Мариана Коцева и я уволни. Сега тя е ръководител на Евростат, което прави нещата още по-интригуващи. Ако данните на НСИ са манипулирани, тогава тези на Евростат също са неверни. И репутационният риск прелива от национално на европейско равнище, с последици. Настоящият председател на НСИ Сергей Цветарски, смени Мариана Коцева, след едногодишно пребиваване в НСИ като заместник председател. Смяната на Коцева бе интерпретирана като лош знак, тъй като НСИ е като Българската централна банка - изисква преди всичко професионализъм. Партиите и политиците са вторични, поне така трябва да бъде. Ако има проблем в данните на НСИ, това не означава непременно, че проблемът е в статистическия институт, но е също толкова вярно, че ако статистиците не включат алармата, когато става нещо толкова очевидно странно като внезапен спад на вноса на суров петрол, тогава те стават част от веригата на вината. Честно казано, няма как финансовият министър Горанов или шефът на НСИ да избегнат отговорността. Достатъчно е да засечете данните и да сравните износа на суров нефт от Русия и вноса на суров нефт за България, а разликата ще ви зашемети. Има някаква теоретична възможност да се обяснят устойчивите нива на рафиниране и продажби на рафинирани продукти при спад на вноса - ако сме започнали да черпим от стратегическите резерви. Няма доказателства обаче, че стратегическите резерви или резервите на петролната рафинерия Лукойл-Нефтохим са се свили драстично. Спадът от 42,2% на стойността на вноса на суров нефт срещу 11% по-ниска средна цена на сместа Уралс, бенчмарквана към Brent Платс МЕД, не прави нещата по-лесни за разбиране. Няма съответен спад в продажбите на рафинирани продукти на едро или дребно, което ни оставя само едно възможно обяснение - без да забележим, България е станала значим производител на суров нефт през 2019 г., което ни прави частично самодостатъчни. Но това е за виц, не за сериозен анализ.
Правителството изпитва дълбоки проблеми и единственото логично обяснение е, че тази манипулация е умишлена, предназначена да нарисува изкуствена картина на постиженията. "От горе" има търсене на истории за успеха на управлението и апаратчиците се съобразяват.
Един възможен път за бягство при обясненията е да се търсят извинения с методологията, с неволни технически грешки, но това може да спечели време за обяснения и кризисно реагиране, но не и да реши проблема. Не виждам как НСИ може да обясни стряскащата разлика между срива на вноса на суров нефт, непроменените по същество нива на рафиниране и продажби на рафинирани продукти и техния износ. Освен ако вносът на терминала за суров нефт в Розенец не "спаднал" поради намеси в измервателните уреди и неправилно отчитане от страната на рафинерията, което пък отваря веригата за най-масовия черен пазар на рафинирани продукти в историята на България. Лукойл ще бъдат принудени да дадат отговори, ако на българските медии, то на своите акционери и инвеститори, тъй като е публично регистрирана компания на международните борси и подобни игри с отчетите ще им струват твърде много, да не говорим на техните одитори. Топката обаче не може да бъде оставена изцяло в полето на рафинерията за неправилно отчитане, тъй като ГУ "Митници", като част от Министерството на финансите, трябва независимо да контролира и отчита вноса и износа, като предоставя статистически данни. Хората ще си спомнят, че бившият шеф на митниците Ваньо Танов почина при странни обстоятелства, след дълъг спор с рафинерията за измервателни уреди. Ето две възможни обяснения - или половината от вноса на суров петрол е недекларирана и преработена на черно, започвайки най-голямата в историята на България измама с рафинирани продукти черния пазар в България, включващ Лукойл, или НСИ манипулира първичните статистически данни. В икономиката всички сектори са взаимозависими като скачени съдове, намален внос, намалена обработка, намалена търговия, намалено потребление, намалена енергоемкост и др. Няма как да пипнеш един съд и да няма последствия за другите. Във всеки случай скандалът се разраства - изчакайте да видите реакциите на равнище ЕС, МВФ и Световната банка. Гледайте и как рейтинговите агенции ще реаграт като ужилени. Ефектът върху влизането ни в Еврозоната ще бъде незабавен. Sic транзит Глория Мунди. По-рано тази година предупредих, че правителството няма да падне заради натиска от улицата или беззъбата парламентарна опозиция, а под тежестта на собствената си корупция и неуместност.
Кой би повярвал, че Борисов, с дългогодишния си опит в бизнес с Лукойл, ще е държан "на тъмно" по този въпрос? Включете брояча. Дайте си седмица.


Comments

Popular posts from this blog

Денят след, като размисъл за деня преди изборите.

Вече няма съмнение, че ГЕРБ и ДПС са две лица на една и съща монета. Зависимостите са асиметрични, тоест Пеевски държи силните карти, но Борисов ще бяга от правителство на ГЕРБ и ДПС като дявол от тамян. Защото не може да управлява по друг начин, освен този, който доведе до 2020 година. До тук тривия. Стратегията им включва обезличаване на ППДБ и повече интриги за да ги разделят на принципа – добрите от ДаБГ и лошите от ППДБ. Още от сега започнаха. Няма да успеят, защото в момента в който някой от лидерите понечи да направи опит да възстанови комуникацията за власт с ББ е приключил окончателно като политик. Вече не може да мине номера, аз ще говоря само с Борисов, защото не можеш да говориш с него без да виждаш сянката на Пеевски. Да го кажа в прав текст – да, за тези избори са единствената алтернатива, но не за следващите, ако още си мислят, че са незаменими и незаобиколими, и че имат крепостен електорат, много силно грешат. Изобщо на тези избори ще катастрофира цялата политическа л...

Истинските виновници не са в доклада на Парламентарната комисия по договора на Булгаргаз и Боташ

  Този документ, който BG Elves показват доказва, че движещият фактор за договора Боташ - Булгаргаз е Владимир Малинов, който настоява Даница Златева да го подпише, а тя се разсейва, защото съзнава, че са я поставили "на дузпата". Междувременно без тристранния протокол между Боташ, Булгартрансгаз и Булгаргаз договор между Булгаргаз и Боташ нямаше да има. В случая Булгаргаз е натиснат отстрани - от БТГ и отгоре от министъра да подпише договор, който е неизгоден за компанията. А сега цялата история. Владимир Малинов, за да остане на поста си, още при първото служебно правителство на Румен Радев, на Янев, предава в президенството пътната карта на Турски проект. Борисов е бесен, но Пеевски взема Малинов под свое крило. Тъй като картата се търси навсякъде, но е изобличителен документ и за самия Радев, тоест е горещ картоф, съдържанието и е експлозивно /за знаещите и желаещите да я интерпретират като последствия/, президентът Радев нарежда, картата да се даде на назначения от него ...

Борисов се опитва да се договори със Запада за продължението на модела Луканов

  Борисов реши, че не може да отстъпва по темата Турски поток, и започна да се гордее с него, дори под заплаха да влезе в Магнитски /Дамоклевият меч все още виси/, защото се разпада цялата конструкция и логика на властта, заради която влезе в политиката преди повече от 20 години. Тогава задкулисието реши да смени Иван Костов, защото се уплаши, че не може да го контролира. Борисов бе още никой за да смени Костов, за това първо в играта влезе магията на монарха, и след това пласираха и нашия Путин /генералът от силовите структури/. Днес Борисов започна да показва "зъби" и да заплашва с разглобка, ако ППДБ и западните ни партньори не приемат неговия модел за корупция с елементи на атлантизъм, както на времето Западът прие моделът на прехода на Луканов. Без пълен контрол върху службите, прокуратура, регулатори, той не може да съществува. За това и новата сглобка няма да проработи, поне в този вид, който си я представят в ППДБ. Говорим за условния или обобщаващ образа на новия ели...