Skip to main content

Alternatives & Analyses: Путин обяви война на САЩ - след кибер намесите, атакува и шистовите производители

Цената на руския петрол в Европа днес падна под 32 долара за барел при търговият с фючърси за месез май за първи път след кризата през 2008 година, по процент на срива на борсата - 31 процента, аналогията отпраща към далечната 1991 година от времето на войната в Персийския залив.
Световният пазар на петрол продължава своето „свободно падане“ на фона на бързото разпространение на коронавируса извън Китай и отказът на Русия да подкрепи споразумението за ограничаване на добива в рамките на ОПЕК+.
Цените на основните референтни марки на суров петрол падат седмици наред.
Това е графиката за цената на референтния за Уралс марка Брент от днес -  9 март. От сутринта при търговията на азиатските борси и нива малко над 31 долара на барел, като през деня, с включването на търговията в Европа и по-късно на САЩ нещата леко се балансираха. Повтаряме това са нива, които могат да се съизмерят само с финансовата криза от 2008 година, когато суровия петрол падна до 26 долара за барел. Тенденцията е неустойчива, но щом фючърсите за май са под котировките за деня, то пазарът очевидно е "мечи", инвеститори и търговци не вярват, че е достигнато стабилно дъно. да продължи да пада. 
Путин е решил да играе "ва банк" и да губи по 300 милиона долара на ден, но да извади американските компании, добиващи шистов нефт, от уравнението. Отмъщава си за Северен поток -2 и за санкциите, които не може да премахне. Повечето анализатори, обаче предупреждават, че няма причина там където не е успял предишния път, да успее сега. Вероятно по-малките играчи в САЩ ще пострадат, но повечето са хеджирали риска от срив на борсите с финансови инструменти, и дори да пострадат няма да е за дълго. 
Путин не може да издържи тази игра и ще загуби стратегически. Руската икономика и без това е в мното тежко състояние, за да се рискува в този момент. Отчаян блъф на покерджия без силни карти. Очевидно близкия до Путин Сечин го е убедил да се откаже от сделката със Саудитска Арабия, но той рискува рецесия и девалвация на рублата, което съчетано със санкции може да вкара Русия в процеси тип "черен лебед", точно в навечерието на допитването по измененията на Конституцията.
Голдман Сакс допуска, че този път цените могат да паднат до 20 долара за барел, а това е тригър за отключване на саморазрушителни процеси в руската суровинна икономика. Колкото и Централната банка на Русия да печата нови рубли, при сривът на курса на рублата, текущите тенденции грозят срив и в бюджета и скок на бюджетния дефицит. Или Путин ще трябва да увеличи данъчното бреме за нефтените компании и другите данъчни дойни крави, или трябва да се откаже от социалните обещания ,с които "продава" на руския избирател желанието си да остане на власт с изменена Конституция.

Comments

Popular posts from this blog

Денят след, като размисъл за деня преди изборите.

Вече няма съмнение, че ГЕРБ и ДПС са две лица на една и съща монета. Зависимостите са асиметрични, тоест Пеевски държи силните карти, но Борисов ще бяга от правителство на ГЕРБ и ДПС като дявол от тамян. Защото не може да управлява по друг начин, освен този, който доведе до 2020 година. До тук тривия. Стратегията им включва обезличаване на ППДБ и повече интриги за да ги разделят на принципа – добрите от ДаБГ и лошите от ППДБ. Още от сега започнаха. Няма да успеят, защото в момента в който някой от лидерите понечи да направи опит да възстанови комуникацията за власт с ББ е приключил окончателно като политик. Вече не може да мине номера, аз ще говоря само с Борисов, защото не можеш да говориш с него без да виждаш сянката на Пеевски. Да го кажа в прав текст – да, за тези избори са единствената алтернатива, но не за следващите, ако още си мислят, че са незаменими и незаобиколими, и че имат крепостен електорат, много силно грешат. Изобщо на тези избори ще катастрофира цялата политическа л...

След Борисов и Пеевски - и потоп. За достигнатите немислими нива на цинизъм в българската политика

  В архива на Алексей Петров има още много "записи", с които заптиетата на Пеевски са успяли да се сдобият - респективно Пеевски. Ще има и нова вълна от "компромати". Каква е целта? Не я крият, ППДБ да бъде маргинализирана до степен да не може да окаже съпротива в Парламента и ГЕРБ/ДПС да могат да предложат "по милост" власт на желаещите в ППДБ. Това е замисълът. За това казах и повтарям - за мен няма вариант ППДБ да правят каквато и да е сглобка или нещо друго освен на бъдат опозиция и да мислят, как да си върнат влиянието и подкрепата през опозиционни действия. Но не изключвам в средите на ППДБ да има нови Петър Московци - човешката природа крие всякакви тайни, особено в контекста на конкуренцията за Борисов - Пеевски громи ПП, че искали да прецакат Борисов, Асен Василев громи Пеевски, че е пленил Борисов. Все още не съм чул ясно да заяват, че при никакви обстоятелства няма да правят никакви сглобки, макар че би трябвало да се подразбира. Няколко пъти го...

Извинението на Путин: Признание под натиск

  Извинението на Путин към Алиев публикувано на сайта kremlin.ru е ясен сигнал, че вината на руските ПВО за свалянето на цивилния самолет е била напълно доказана и не е имало как да бъде прикрита. Това извинение е изключителен случай, тъй като в речника на Путин думата „извинение“ – в различните ѝ форми – на практика не съществува. Говорил е за съжаление и достойни за съжаление обстоятелства, но конкретен израз на извинение е трудно да се намери в неговата дългогодишна публична реторика. "Панцир" и политическата цена на грешките Системата „Панцир“, предоставена под управлението на Кадиров, се оказа фатална – и инцидентът е пряк резултат от тази политика. Вместо да посочи ясно Кадиров като отговорен, Путин насочва вината към украинците или дори към собствените си генерали. Реални последствия за виновните обаче не се очакват, което подчертава нежеланието му да се конфронтира с ключови фигури в собствената си властова система. Неубедителните оправдания и пропуските в отговорност...