Skip to main content

Alternatives & Analyses: Путин обяви война на САЩ - след кибер намесите, атакува и шистовите производители

Цената на руския петрол в Европа днес падна под 32 долара за барел при търговият с фючърси за месез май за първи път след кризата през 2008 година, по процент на срива на борсата - 31 процента, аналогията отпраща към далечната 1991 година от времето на войната в Персийския залив.
Световният пазар на петрол продължава своето „свободно падане“ на фона на бързото разпространение на коронавируса извън Китай и отказът на Русия да подкрепи споразумението за ограничаване на добива в рамките на ОПЕК+.
Цените на основните референтни марки на суров петрол падат седмици наред.
Това е графиката за цената на референтния за Уралс марка Брент от днес -  9 март. От сутринта при търговията на азиатските борси и нива малко над 31 долара на барел, като през деня, с включването на търговията в Европа и по-късно на САЩ нещата леко се балансираха. Повтаряме това са нива, които могат да се съизмерят само с финансовата криза от 2008 година, когато суровия петрол падна до 26 долара за барел. Тенденцията е неустойчива, но щом фючърсите за май са под котировките за деня, то пазарът очевидно е "мечи", инвеститори и търговци не вярват, че е достигнато стабилно дъно. да продължи да пада. 
Путин е решил да играе "ва банк" и да губи по 300 милиона долара на ден, но да извади американските компании, добиващи шистов нефт, от уравнението. Отмъщава си за Северен поток -2 и за санкциите, които не може да премахне. Повечето анализатори, обаче предупреждават, че няма причина там където не е успял предишния път, да успее сега. Вероятно по-малките играчи в САЩ ще пострадат, но повечето са хеджирали риска от срив на борсите с финансови инструменти, и дори да пострадат няма да е за дълго. 
Путин не може да издържи тази игра и ще загуби стратегически. Руската икономика и без това е в мното тежко състояние, за да се рискува в този момент. Отчаян блъф на покерджия без силни карти. Очевидно близкия до Путин Сечин го е убедил да се откаже от сделката със Саудитска Арабия, но той рискува рецесия и девалвация на рублата, което съчетано със санкции може да вкара Русия в процеси тип "черен лебед", точно в навечерието на допитването по измененията на Конституцията.
Голдман Сакс допуска, че този път цените могат да паднат до 20 долара за барел, а това е тригър за отключване на саморазрушителни процеси в руската суровинна икономика. Колкото и Централната банка на Русия да печата нови рубли, при сривът на курса на рублата, текущите тенденции грозят срив и в бюджета и скок на бюджетния дефицит. Или Путин ще трябва да увеличи данъчното бреме за нефтените компании и другите данъчни дойни крави, или трябва да се откаже от социалните обещания ,с които "продава" на руския избирател желанието си да остане на власт с изменена Конституция.

Comments

Popular posts from this blog

Извинението на Путин: Признание под натиск

  Извинението на Путин към Алиев публикувано на сайта kremlin.ru е ясен сигнал, че вината на руските ПВО за свалянето на цивилния самолет е била напълно доказана и не е имало как да бъде прикрита. Това извинение е изключителен случай, тъй като в речника на Путин думата „извинение“ – в различните ѝ форми – на практика не съществува. Говорил е за съжаление и достойни за съжаление обстоятелства, но конкретен израз на извинение е трудно да се намери в неговата дългогодишна публична реторика. "Панцир" и политическата цена на грешките Системата „Панцир“, предоставена под управлението на Кадиров, се оказа фатална – и инцидентът е пряк резултат от тази политика. Вместо да посочи ясно Кадиров като отговорен, Путин насочва вината към украинците или дори към собствените си генерали. Реални последствия за виновните обаче не се очакват, което подчертава нежеланието му да се конфронтира с ключови фигури в собствената си властова система. Неубедителните оправдания и пропуските в отговорност...

Peevsky - Bulgaria's Ivanishvili - the suppression of Bulgarian democracy?

The most crucial task in the upcoming elections is to stop Peevski (DP) on his path to state control. All talk of economic growth, reforms, incomes, joining Schengen and the eurozone must be put on hold because if we allow this man to take power, none of these goals will make sense. The signals are clear. After reopening the procedure for the election of the Prosecutor General, Peevski has reopened the procedure for the election of the head of the SAC. The same institution put him on the electoral track with the bounty - the DPS logo. And this is a pre-emptive move because the personal political capital of his lieutenant - the current head of the SAC, Cholakov - has been spent. Moreover, Cholakov's mandate has expired - so he will inevitably become a liability if Parliament succeeds in replacing its quota in the SJC before it makes new appointments. Is this not enough to convince you that Peevski is a strategic handicap for the future of this country?  The omnipotent DP is in sole ...

Вярата не се преподава, тя се живее

И търсят духът на Караджата... Разделението между църква и държава не е просто модерна прищявка или плод на секуларизъм. То е дълбоко осъзнат принцип, формиран след векове на исторически опит, който доказва, че когато църквата и държавата се смесват, и двете страдат – първата губи своята духовна чистота, а втората – своята институционална стабилност. Въпреки това, периодично се чуват призиви за въвеждане на задължително религиозно обучение в българските училища, често облечени в реторика за „укрепване на традиционните ценности“ или „възраждане на националната идентичност“. Но тези предложения крият сериозни рискове – не само за личната свобода, но и за самата вяра и все още крехката ни демокрация. Вярата като тайнство, а не учебен предмет Вярата в Бог, както и всяко истинско духовно търсене, не може да бъде сведена до набор от правила, текстове или формули. Тя не е като математика или история, които могат да бъдат преподавани като факти и дати. Вярата е тайнство – интимен процес, ко...