Skip to main content

Срещата ЕС-Турция във Варна е обречена като съдържание, остана да се конкурират пиарите

Борисов рискува, като навлиза в гъсти слоеве на европейската висока политика, и вместо да спечели, може сериозно да изгори, защото не може да контролира последствията на тайфуна Ердоган.
Първата грешка - създаде прекомерни очаквания и не прецени нетната полза от прякото ангажиране с посредничество на турския президент с ЕС и най-вече променливия фактор време. Нещо, което изгледжа логично и успешно преди време, не е задължително да остане такова - менят се обстоятелства, менят се възприятия.
В идеалния случай Ердоган трябваше да се срещне с лидерите на страните от ЕС на срещата на върха. Но желаещи няма. За компенсация измислиха среща с Юнкер и Туск, но тя не може да роди нищо особено, извън ангажиментите към бежанците, което вече са поети и се реализират и нищонезначещите думи около запазената европерспектива на Турция.
Когато анонсира преди няколко месеца идеята не изглеждаше толкова рисков ход, но много вода изтече.
Като начало, Ердоган не направи никакви, дори символични отстъпки и жестове на добра воля, за да подготви информационно и медийно събитието - да подчертае значението на връзките с ЕС, за добрата воля на Турция и интересите. Напротив, като че ли агресира поведението си по целия спектър на мислите и немислими точки на конфронтация с ЕС - от военната си намеса в Сирия, блокира проучването и добива в кипърски териториални води на европейски нефтени компании, почти всекидневно руши и малкото останали мостове за разбирателство с Гърция. Дрънка оръжия, заплашва да стане ядрена сила, принуди САЩ да изпратят корабите си за да охраняват сондажните платформи на американски компании, публично атакува Европейския съюз и заплашва с нови вълни от бежанци - изобщо цялото меню от наръчника "какво да правим, ако не искаме да има срещи".
На всичко отгоре лишава Борисов от медиен кислород, като му поставя всеки ден уловки, за да се позиционира максимално изгодно в медийно отношение преди Варна, защото е ясно отсега, че реалните ползи ще отстъпят на медийните. Ердоган съзнателно провокира и вдига залозите, като добър покер играч. Колкото и камери да има във Варна истината ще остане в интерпретациите пред българската, турската и международна аудитория, в съревнованието кой ще спечели повече медийни точки в мачо реторика към силните в Брюксел.
Големият минус на този ход на Борисов е, че за пореден път той пропуска възможността да говори като европейски политик с принципна или базова позиция, а не като комплексиран балкански "балансьор" и да засегна темата за потъпкването на човешките права в Турция, за пълзящата диктатура, връх в която бе попадането под контрола на Ердоган на последния опозиционен вестник, за апетитите за прекрояване на граници, за износ на радикален ислям.
Борисов загърбва и тревогите на южната ни съседка Гърция и на Кипър, които са обект на растящ и постоянен натиск и провокации от страна на Ердоган. Да не говорим, че турския президент вече открито предявява претенции към български територии и на този фон да се стремиш да сключиш двустранна сделка за милост е и аморално или контрапродуктивно.
Много странно е разбирането на Борисов за солидарност с партньорите по НАТО и ЕС.
Разбира се, срещата винаги може да бъде опакована медийно в стандартна дипломатическа фразеология, за успех защото се е състояла, за полезността на откровения обмен на мнение, гарнирано с мантри за блестящо бъдеще на отношенията ЕС-Турция. Но усещането за захарен памук ще остане, въпреки бомбастичните заглавия, че срещата във Варна ще предопредели историята на отношенията на ЕС с Турци
Вместо медийни залпове, България трябва спешно да стегне отбраната си и отправи недвусмислено послание към Анкара, като забрави да играе междинна или посредническа роля, а да преговаря като член на ЕС и НАТО от позицията до тук с компромисите. Респект за респект, мяра според мяра. Иначе се превръщаме в слабото звено на ЕС и НАТО политика спрямо Турция и срещата във Варна само ще потвърди.

Comments

Popular posts from this blog

Денят след, като размисъл за деня преди изборите.

Вече няма съмнение, че ГЕРБ и ДПС са две лица на една и съща монета. Зависимостите са асиметрични, тоест Пеевски държи силните карти, но Борисов ще бяга от правителство на ГЕРБ и ДПС като дявол от тамян. Защото не може да управлява по друг начин, освен този, който доведе до 2020 година. До тук тривия. Стратегията им включва обезличаване на ППДБ и повече интриги за да ги разделят на принципа – добрите от ДаБГ и лошите от ППДБ. Още от сега започнаха. Няма да успеят, защото в момента в който някой от лидерите понечи да направи опит да възстанови комуникацията за власт с ББ е приключил окончателно като политик. Вече не може да мине номера, аз ще говоря само с Борисов, защото не можеш да говориш с него без да виждаш сянката на Пеевски. Да го кажа в прав текст – да, за тези избори са единствената алтернатива, но не за следващите, ако още си мислят, че са незаменими и незаобиколими, и че имат крепостен електорат, много силно грешат. Изобщо на тези избори ще катастрофира цялата политическа л...

Истинските виновници не са в доклада на Парламентарната комисия по договора на Булгаргаз и Боташ

  Този документ, който BG Elves показват доказва, че движещият фактор за договора Боташ - Булгаргаз е Владимир Малинов, който настоява Даница Златева да го подпише, а тя се разсейва, защото съзнава, че са я поставили "на дузпата". Междувременно без тристранния протокол между Боташ, Булгартрансгаз и Булгаргаз договор между Булгаргаз и Боташ нямаше да има. В случая Булгаргаз е натиснат отстрани - от БТГ и отгоре от министъра да подпише договор, който е неизгоден за компанията. А сега цялата история. Владимир Малинов, за да остане на поста си, още при първото служебно правителство на Румен Радев, на Янев, предава в президенството пътната карта на Турски проект. Борисов е бесен, но Пеевски взема Малинов под свое крило. Тъй като картата се търси навсякъде, но е изобличителен документ и за самия Радев, тоест е горещ картоф, съдържанието и е експлозивно /за знаещите и желаещите да я интерпретират като последствия/, президентът Радев нарежда, картата да се даде на назначения от него ...

Борисов се опитва да се договори със Запада за продължението на модела Луканов

  Борисов реши, че не може да отстъпва по темата Турски поток, и започна да се гордее с него, дори под заплаха да влезе в Магнитски /Дамоклевият меч все още виси/, защото се разпада цялата конструкция и логика на властта, заради която влезе в политиката преди повече от 20 години. Тогава задкулисието реши да смени Иван Костов, защото се уплаши, че не може да го контролира. Борисов бе още никой за да смени Костов, за това първо в играта влезе магията на монарха, и след това пласираха и нашия Путин /генералът от силовите структури/. Днес Борисов започна да показва "зъби" и да заплашва с разглобка, ако ППДБ и западните ни партньори не приемат неговия модел за корупция с елементи на атлантизъм, както на времето Западът прие моделът на прехода на Луканов. Без пълен контрол върху службите, прокуратура, регулатори, той не може да съществува. За това и новата сглобка няма да проработи, поне в този вид, който си я представят в ППДБ. Говорим за условния или обобщаващ образа на новия ели...