Skip to main content

Мнение на лаик по избора на нова бойна машина във ВВС


Пилотите били на мнение, че Миг-29 били по-добре от Ф-16 !? - Това случайно дали не са пилоти на Миг-29 и особено един който смени адресната си регистрация напоследък?
Когато правиш избор на самолет гледаш в бъдещето и си купуваш бъдещи щети или ползи. 
Днес всички купуват следващо поколение - Ф-22 или Ф.35 - това би било идеалното. Но нямаме пари. Когато купуваш толкова скъпа играчка си мислиш какво става след време. Ако се движиш в посока утре да купиш това което днес не можеш да си позволиш, тогава какво правим ако утре трябва да преминем от Грипен на Ф-22 и какво ако преминем от Ф-16 на Ф-22 или по-новия.
За да бъдем коректни - тогава си мислим, че Юрофайтър ще имат техни аналози, както и Грипен.
И тук трябва да си отговорим - дали и кога Юрофайтър и Грипен ще извадят аналозит Ф-22 и Ф-35? Не за друго - вижте кой е готов да инвестира от държавите инвестирали в Юрофайтър в неговия ъпгрейд или нова машина. Ние готови ли сме да инвестираме в Юрофайтър - не става само с пари, а с предварителни поръчки и предварително плащане, както правят държавите членки на НАТО в Западна Европа? И моля по възможност да не мислите само в категория ние сме бедни - защото става реч за инвестиция за следващите двадесет години. Най-малко.
Последно - вървим към обща или по-скоро споделена евроармия в рамките на НАТО.
Защо заедно с румънците и гърците или съюзници от НАТО не си направим общи ВВС - поне част от тях там където разходите са огромни!? Мислете в тази посока, кое би било най-оптималното - в каква посока ще се развие тази армия, да не излезе, че в общия парк нашите машини ще бъдат бутик.
На времето спорехме по проекта Белене - тогава Овчаров и Манчев твърдяха, че само ядрени инженери и изобщо от бизнеса имали право на мнение и решение по темата. Така се роди и АЕЦ "Белене" и тези три милиарда отлетяха.
И тук при избора на самолет мнението на летци не може да бъде водещото. Кой от тях е летял на машината, която се предлага? Кой от тях я е поддържал?
А знаете ли кое е най-тъжното. Дори да решим да си купим и няколко Ф-35, няма да ни ги продадат - защото не ни вярват. 

Но си струва да се мисли в тази посока.

Comments

Popular posts from this blog

Независимая Газета: "Изгубените руски илюзии по отминаващата епоха За самопознанието на Русия са необходими знания, а не митове автор"

Валерий Гарбузов - директор на Института за САЩ и Канада Отминаването на една епоха води със себе си много неща: илюзиите и надеждите умират, митовете се разрушават, появяват се нови реалности и се променя средата на живот. Това, с което са живели поколенията, се забравя. Често управляващите елити на авторитарните и тоталитарните политически режими съзнателно формират утопични представи и митове, които целенасочено се разпространяват сред масите. Подобна масова манипулация на общественото съзнание веднага поражда утопично възприятие за света у милиони хора, което позволява да се обединят разнородни политически и социални групи около национален лидер в името на определена цел. В същото време тя е и мощен инструмент за дългосрочно запазване на личната власт. И руската история в никакъв случай не прави изключение тук. За никого не е тайна, че обвинението във външнополитически експанзионизъм никога не е напускало Русия, преследвайки я през цялото ѝ историческо развитие. Именно той се превр

Ще успее ли метежът на Пригожин?

Острият тон в изявлението на Путин по отношение на опита за преврат на Пригожин ( след заканата да смени Путин метежът може да се нарече и преврат ) може да се окаже неефективен, тъй като идва твърде късно и няма достатъчно силно въздействие. Въпреки че твърдата реторика е подходяща, тя може да не възпре Пригожин. Путин винаги е реагирал остро когато е под натиск, но този път е различен, тъй като той вече не притежава цялата власт. Опитът за преврат назряваше от известно време, особено след като Путин и Шойгу наредиха Ч ВК "Вагнер" да премине под контрола на Министерството на отбраната до края на юни. Тази директива отгоре на практика целеше да лиши Пригожин, ключов играч в борбата за властта и наследството на Путин, от единственото му предимство. ЧВК Вагнер , финансирана от руски олигарси и бюджета на Министерството на отбраната, естествено се превърна в огромна сила по време на военните операции в Украйна. Съперничеството между Пригожин и началника на Генералния щаб Ге

Емейлите на Бабаков - диагноза на потъналата в мълчание власт на закулисието

  Хакнатите емейли на Бабаков би трябвало да предизвикат политически трусове у нас, и да пречистват, защото разкриват мрежа за проникване на Русия у нас на най-високите етажи на властта, най-съкровени тайни на политици, механизми за влияние, задкулисие, за които не знаете. В тях има доказателства и за престъпления, които представят и корупцията и пленената държава в пълната и светлина. Както се казва библията на властта. Премиерът Денков вчера говори за службите, които не работят срещу корупцията и престъпността. И това безспорно е така. Но службите не са първичните в този процес, те са пленени от политиците, които също мълчат по темата. Всички дружно мълчат и доказват себе си като част от това задкулисие. Да започнем - "гротеската" Радев, "исполин" в борбата срещу всяска корупция, в която не участва, мълчи като риба за Решетников, Воробьов и Бабаков /РВБ/- защото са пъпната връв на родната власт с Путин. Директно зачеркваме Радев от уравнението на справедливостта и