Skip to main content

Главният прокурор срещу разследване на Европейската комисия - тъжни констатации

Това е жалбата на БЕХ и дружества в прокуратурата срещу Сашо Дончев в качеството му на изпълнителен директор на Овергаз за това, че се жалвал срещу БЕХ, Булгартрансгаз и Булгаргаз за злоупотреба с господстващо положение - това пък е линк към жалбата в ЕК на Овергаз - .
Едно към едно темите, по които ЕК разследва Газпром - за злоутреба с господстващо положение и отказ на достъп до инфруструктура. 
Кой може да спори с това - при положение, че няма и кубически метър природен газ който е да транзитират от друг освен Газекспорт? 
За това БЕХ и сие държат под сурдинка цялата тема с отговора до ЕК на писмото на Газпром, а именно защото самите БЕХ и компании са обект на антимонополно разследване по подобни теми.
Сега служебното правителство прибягва до главния прокурор в присъствието на руски консул за да натисне Овергаз да оттегли молбата си, тъй като се създавали рискове за доставките и националната сигурност !? - дестабилизиране на газовия пазар !?, както и застрашаване на финансово-икономическата състоятелност на енергийните ни дружества. Последното е напълно вярно защото глобата от 10 процента от приходите се наложи вече няма да има спасение. И това си е ново КТБ. 
От тук Овергаз, според жалещите се в прокуратурата шефове на БЕХ и дъщерни компании, умишлено целял да създаде затруднения на изпълнителната власт !? Все едно е извадено от съветски времена - лошите кулаци пречат на народната власт. Дончев пречи на правителство и лично на Първия. Това е класически донос - ако младите не знаят - това е примерът. Друга класика е текстът, че са загрижени не за друго, а за социалния мир!?. Това е зле прикрита заплаха, че ако прокуратура и друга власт не се разчистят терена ще падне правителството и ще тръгнат протести.
Задавам следните въпроси на служебния министър, на шефовете на българските енергийни дружества и търкащи покрай тях ръце олигарси, които се надяват покрая суматохата да забогатеят за наша сметка, като пътьом обслужват руски интереси?
Намерете разлики между разследването на ЕК срещу Газпром и на ЕК срещу Вас. Да се досещате, че Вашият монопол е производен на газпромовския монопол и, че ревностната защита на статукво е всъщност неприкрита защита на позициите на Газпром срещу усилията на ЕК да либерализира и диверсифицира газовия пазар у нас?
Най-голямата опасност за сигурността на доставките е нереформирания пазар и неадекватната политика на енергийните ни дружества, които хем не дават друг да навлиза на пазара на природен газ, хем сами не могат да свършат работа или ако я вършат стигаме до 30 процента увеличения. 
Запомнете, българският национален интерес се определя не в кабинетите на шефове на държавни енергийни дружества, а на равнище потребители. БЕХ, Булгаргаз и Булгартрансгаз само обслужват този първичен интерес. 
Вие не сте незаменими, нито компаниите, които ръководите. Няма нужда от междуправителствени споразумения, заради които да държим министерства на енергетиката. Газпром доставя газ на най-ниски цени в Западна Европа и там никъде няма намеса на правителствата или споразумения между тях. 
Ако утре няма Булгаргаз, ще се намерят поне десет фирми, които да се борят за правото да продадат своя газ на крайните потребители. Ако Булгартрансгаз не е достатъчно гъвкава и активна за да осигури достъп на неруски клиенти до капацитети на пренос и тези капацитети не бъдат разблокирани за ползване в незаетата част, компаниите ще ни заобикалят или както става у нас - ще използват договорите на Газекспорт за да транзитират газ през България!? 
Вместо Чирен ще ползват газохранилищата в съседни страни и Украйна и най-вече българските потребители няма да могат да усетят ползата на конкуренцията на различни доставчици, по различни маршрути.
По повод на кризисната ситуация от края на 2015 година питам простичко - ето сега няма посредници и какво от това?
При положение че цената на природния газ в Европа или спада или се увеличава с малко, у нас тя расте с 30%. Факт е, че посредниците натоварват сметката, която крайния потребител плаща. Но най-много товарят тази сметка - на данъкоплатеца и на потребителя - корупцията и неефективното управление. Хората на Запад именно за това си плащат на професионални управленци достатъчно добре за да бъдат сигурни, че от незнание или неумение или от корист няма да бъдат "благословени" с енергийни сметки в стратосферата.
А сега си отговорете след всичко посочено по-горе - какво мислите ли, че ще бъде становището на БЕХ, Булгаргаз и Булгартрансгаз по предложението на Газпром за обвързващ ангажименти по делото за злоупотреба с монополно положение, имайки пред вид, че и трите ни енергийни дружества се намират по-скоро от страната на Газпром, отколкото от страната на Европейската комисия и българските потребители..
И като такива са заплашени да бъдат глобени с 10 процента от приходите си, които ние ще платим?
Кой в случая защитава българския национален интерес - този на потребителите и данъкоплатците - жалбоподателите или защитници на монопола на Газпром?

Comments

Popular posts from this blog

Извинението на Путин: Признание под натиск

  Извинението на Путин към Алиев публикувано на сайта kremlin.ru е ясен сигнал, че вината на руските ПВО за свалянето на цивилния самолет е била напълно доказана и не е имало как да бъде прикрита. Това извинение е изключителен случай, тъй като в речника на Путин думата „извинение“ – в различните ѝ форми – на практика не съществува. Говорил е за съжаление и достойни за съжаление обстоятелства, но конкретен израз на извинение е трудно да се намери в неговата дългогодишна публична реторика. "Панцир" и политическата цена на грешките Системата „Панцир“, предоставена под управлението на Кадиров, се оказа фатална – и инцидентът е пряк резултат от тази политика. Вместо да посочи ясно Кадиров като отговорен, Путин насочва вината към украинците или дори към собствените си генерали. Реални последствия за виновните обаче не се очакват, което подчертава нежеланието му да се конфронтира с ключови фигури в собствената си властова система. Неубедителните оправдания и пропуските в отговорност...

Peevsky - Bulgaria's Ivanishvili - the suppression of Bulgarian democracy?

The most crucial task in the upcoming elections is to stop Peevski (DP) on his path to state control. All talk of economic growth, reforms, incomes, joining Schengen and the eurozone must be put on hold because if we allow this man to take power, none of these goals will make sense. The signals are clear. After reopening the procedure for the election of the Prosecutor General, Peevski has reopened the procedure for the election of the head of the SAC. The same institution put him on the electoral track with the bounty - the DPS logo. And this is a pre-emptive move because the personal political capital of his lieutenant - the current head of the SAC, Cholakov - has been spent. Moreover, Cholakov's mandate has expired - so he will inevitably become a liability if Parliament succeeds in replacing its quota in the SJC before it makes new appointments. Is this not enough to convince you that Peevski is a strategic handicap for the future of this country?  The omnipotent DP is in sole ...

Вярата не се преподава, тя се живее

И търсят духът на Караджата... Разделението между църква и държава не е просто модерна прищявка или плод на секуларизъм. То е дълбоко осъзнат принцип, формиран след векове на исторически опит, който доказва, че когато църквата и държавата се смесват, и двете страдат – първата губи своята духовна чистота, а втората – своята институционална стабилност. Въпреки това, периодично се чуват призиви за въвеждане на задължително религиозно обучение в българските училища, често облечени в реторика за „укрепване на традиционните ценности“ или „възраждане на националната идентичност“. Но тези предложения крият сериозни рискове – не само за личната свобода, но и за самата вяра и все още крехката ни демокрация. Вярата като тайнство, а не учебен предмет Вярата в Бог, както и всяко истинско духовно търсене, не може да бъде сведена до набор от правила, текстове или формули. Тя не е като математика или история, които могат да бъдат преподавани като факти и дати. Вярата е тайнство – интимен процес, ко...