Skip to main content

Отчаянието на „Възраждане“ и урокът от Шенген

Отчаянието, породено от публичното унижение на „Възраждане“, пролича ясно във вчерашното изказване на техния лидер Костадин Костадинов пред Народното събрание. Реплики като „мрън-мрън-мрън“, „влизането в Шенген не е постижение“ и „Шенген, както и ЕС, се разпадат“ издават логиката на вечния „гроздето е кисело“ – израз на неспособността да се приеме реалността. Това говори за липсата на перспектива на всяка негативна политика у нас.

Народният прагматизъм и изолацията на лидерите

Каквото и да се говори, българският народ е прагматичен в своите инстинкти. Докато Костадинов се опитва да убеди своите привърженици, че Шенген „не е нищо“, тези същите привърженици ще се възползват от свободата да пътуват без граници и да използват новите си възможности. Междувременно, техният лидер ще звучи все по-самотно и изолирано.

Същото ще се случи и с влизането ни в еврозоната – „мрън-мрън, еврозоната се разпада, ЕС също“. Но и тук хората ще усетят практическите ползи за себе си много по-осезаемо от всякакви партийни манипулации.

Българската русофилия: Урок по липса на перспектива

Българската русофилия не се радва на успехите, които проруските кръгове постигат в други държави като Румъния, Унгария или Германия. У нас тя крета, напразно търсейки своя „Архимедов лост“, който да я издигне на върха на политическата пирамида.

„Възраждане“ неизбежно ще се превърне в изчерпан и обречен проект. Те ще отстъпят място на друга формация, която е по-умерена в антиевропейската и антиатлантическата си реторика. Причината? Хората виждат и разбират ползите от проевропейските политики на практика.

Шенген като тласък за европейския курс на България

Приемането ни в Шенген е огромен успех за проевропейската и проатлантическата кауза. Този тласък ще ограничи за години напред възможностите на Кремъл да постига политически успехи у нас. Родните проруски кръгове все още не разбират един прост урок: с „анти-Европа“ в България не се печели.

Примерът на Джорджа Мелони

Добрият пример е налице – най-силният политик в Европа в момента, Джорджа Мелони, демонстрира какви успехи носи една добре премислена трансформация. Тя премина през политическа зрялост, осъзна важността на проевропейските политики и заслужено жъне успехи.

За разлика от нея, нашите местни проруски кръгове сякаш са останали в първи клас на съкратените курсове по политическа зрялост, базирани на остарели кремълски учебници.

Урок за политическа зрялост

Както се казва: не е глупаво да бъдеш кремълски фен в младежките си години; глупаво е да останеш такъв, когато пораснеш. България има шанс да продължи европейския си път, въпреки съпротивата на тези, които настояват да гледат назад вместо напред.

Comments

Popular posts from this blog

Денят след, като размисъл за деня преди изборите.

Вече няма съмнение, че ГЕРБ и ДПС са две лица на една и съща монета. Зависимостите са асиметрични, тоест Пеевски държи силните карти, но Борисов ще бяга от правителство на ГЕРБ и ДПС като дявол от тамян. Защото не може да управлява по друг начин, освен този, който доведе до 2020 година. До тук тривия. Стратегията им включва обезличаване на ППДБ и повече интриги за да ги разделят на принципа – добрите от ДаБГ и лошите от ППДБ. Още от сега започнаха. Няма да успеят, защото в момента в който някой от лидерите понечи да направи опит да възстанови комуникацията за власт с ББ е приключил окончателно като политик. Вече не може да мине номера, аз ще говоря само с Борисов, защото не можеш да говориш с него без да виждаш сянката на Пеевски. Да го кажа в прав текст – да, за тези избори са единствената алтернатива, но не за следващите, ако още си мислят, че са незаменими и незаобиколими, и че имат крепостен електорат, много силно грешат. Изобщо на тези избори ще катастрофира цялата политическа л...

Истинските виновници не са в доклада на Парламентарната комисия по договора на Булгаргаз и Боташ

  Този документ, който BG Elves показват доказва, че движещият фактор за договора Боташ - Булгаргаз е Владимир Малинов, който настоява Даница Златева да го подпише, а тя се разсейва, защото съзнава, че са я поставили "на дузпата". Междувременно без тристранния протокол между Боташ, Булгартрансгаз и Булгаргаз договор между Булгаргаз и Боташ нямаше да има. В случая Булгаргаз е натиснат отстрани - от БТГ и отгоре от министъра да подпише договор, който е неизгоден за компанията. А сега цялата история. Владимир Малинов, за да остане на поста си, още при първото служебно правителство на Румен Радев, на Янев, предава в президенството пътната карта на Турски проект. Борисов е бесен, но Пеевски взема Малинов под свое крило. Тъй като картата се търси навсякъде, но е изобличителен документ и за самия Радев, тоест е горещ картоф, съдържанието и е експлозивно /за знаещите и желаещите да я интерпретират като последствия/, президентът Радев нарежда, картата да се даде на назначения от него ...

Борисов се опитва да се договори със Запада за продължението на модела Луканов

  Борисов реши, че не може да отстъпва по темата Турски поток, и започна да се гордее с него, дори под заплаха да влезе в Магнитски /Дамоклевият меч все още виси/, защото се разпада цялата конструкция и логика на властта, заради която влезе в политиката преди повече от 20 години. Тогава задкулисието реши да смени Иван Костов, защото се уплаши, че не може да го контролира. Борисов бе още никой за да смени Костов, за това първо в играта влезе магията на монарха, и след това пласираха и нашия Путин /генералът от силовите структури/. Днес Борисов започна да показва "зъби" и да заплашва с разглобка, ако ППДБ и западните ни партньори не приемат неговия модел за корупция с елементи на атлантизъм, както на времето Западът прие моделът на прехода на Луканов. Без пълен контрол върху службите, прокуратура, регулатори, той не може да съществува. За това и новата сглобка няма да проработи, поне в този вид, който си я представят в ППДБ. Говорим за условния или обобщаващ образа на новия ели...