Skip to main content

Къде са родните ни Медичи?

 Пиета на Микеланджело. Докато я гледах тези дни, припомняйки си думите му, в перефраза, че създаването на шедьовър е лесна работа, просто трябва да отнемеш излишното от каменния блок и си припомних работата ми по книгата ми "Завръщане в история", в която търсех да намеря /не/съвпаденията между глобалните процеси и тенденции и това, което е у нас.

В логистиката има понятието "последната миля" - пътят на превозваната стока до клиента, която е особено важна защото именно там се затваря кръга на стойността и всички по веригата получават "своето".
Гледам тази статуя и си мисля, че разликата между нея и многото примери на брутализма в склуптурите у нас /включително тези на съветската армия и признателността/, които създават естетическите критерии в днешните поколения, е именно "последната миля". България можеше да има и друга съдба, защото Ренесансът тръгва у нас преди или заедно с Европа. Боянската и Земенската църква пазят подобни свидетелства. Има и много други доказателства. Имали сме дворци, крепости, култура съизмерима с европейската.
Защото сме искали и сме можели. Но не сме успели да ги съхраним, защото държавността ни е залиняла и допуснала чужда държавност да определя границите на възможнота за тогавашните поколения българи.
Днес разговорът е за това къде искаме да бъдем на фона на Пиетата на Микеланджело и той продължава да стои със страшна сила. Ако сте свикнали с паметниците на брутализма /достатъчно е да видите Альоша/, значи ще свикнете и с всички останали примери на преходно богатство и на кръга на добавената бедност, при който инвестирате в богатство с къс исторически хоризонст - или поради по-евтини материали, или полуфабрикат проекти, спестени инвестиции. Свиквате с пошлостта около вас - с това, че нищожна част от сградите, които днес се строят ще имат остатъчна историческа стойност след 50, да не говорим 100, 200 години. Веднъж, защото архитектите и инвеститори са си спестили "последната миля", там където се инвестират над текущите стандарти за достатъчност, за да остане инвестицията и след 50 - 100 години. Всичките "модерни" стъклени сгради са точно такива - с предпоставена загуба на цялата стойност след 50-70 години. Вижте първите "модерни" сгради с подобни фасади от 90 те години - в какво състояния са само след 30 години.
За това и въпросът който ви задавам и който ще обсъдим в Алтернативата - помогнахме ли, открихме ли, дадохме ли шанс на някой от нашите съвременници да се реализират като Микеланджело, с мисъл за наследството, което оставяме. Хайде, да бъдем по-българи - да бъдат като Кольо Фичето, като Асен Пейков, - сътворил склуптура на Да Винчи не къде е, а на пъпа на Италия - летището в Рим. И тук моят въпрос има два основни адресата - първият е към тези, които имат пари - защото за да направиш нещо трайно, трябва да имаш потребност да виждаш красота около себе си, Пиетата в работата на художници и склуптура и да решиш да инвестираш в бъдеще, без непременно да направиш най-добрата сделка. И имащият пари да знае точно мястото си и да не казва на съвременния Микеланджело как да направи творбата си.

Къде са родните ни Медичи?
Вижте кой е инвестирал в работите на Кольо Фичето - мостовете му не са били с цел печалба и препродажба, а за да останат за вековете. И днес порои, потопи, но ТЕ стоят.
За това много, ако не всичко, зависи от тези, които имат или разпределят пари - своите, на банките, или публичните.
И вторият ключов фактор сме ние всички и нашата индивидуална и колелктивна отговорност, толератнтост към проката в изкуството и културата, в архитектурата, но и като потребители. Най-отпред е образованието - семейно и публично.
Държавата класира на първо място в търговете за обществени поръчки най-евтината оферта, която със сигурност гарантира най-ниската бъдеща историческа стойност на инвестицията. И ние сме така - повечето ще купят най-евтинито без оглед на бъдеща стойност, издръжки и качество на заобикаляща среда.
Спирам тук - разговорът е дълъг. Но той започва с осмислянето на посланието, което гении като Микеланджело отправят със своите творби към нас - "какво от сътвореното от нас ще остане" и защо?!

Comments

Popular posts from this blog

Извинението на Путин: Признание под натиск

  Извинението на Путин към Алиев публикувано на сайта kremlin.ru е ясен сигнал, че вината на руските ПВО за свалянето на цивилния самолет е била напълно доказана и не е имало как да бъде прикрита. Това извинение е изключителен случай, тъй като в речника на Путин думата „извинение“ – в различните ѝ форми – на практика не съществува. Говорил е за съжаление и достойни за съжаление обстоятелства, но конкретен израз на извинение е трудно да се намери в неговата дългогодишна публична реторика. "Панцир" и политическата цена на грешките Системата „Панцир“, предоставена под управлението на Кадиров, се оказа фатална – и инцидентът е пряк резултат от тази политика. Вместо да посочи ясно Кадиров като отговорен, Путин насочва вината към украинците или дори към собствените си генерали. Реални последствия за виновните обаче не се очакват, което подчертава нежеланието му да се конфронтира с ключови фигури в собствената си властова система. Неубедителните оправдания и пропуските в отговорност...

Peevsky - Bulgaria's Ivanishvili - the suppression of Bulgarian democracy?

The most crucial task in the upcoming elections is to stop Peevski (DP) on his path to state control. All talk of economic growth, reforms, incomes, joining Schengen and the eurozone must be put on hold because if we allow this man to take power, none of these goals will make sense. The signals are clear. After reopening the procedure for the election of the Prosecutor General, Peevski has reopened the procedure for the election of the head of the SAC. The same institution put him on the electoral track with the bounty - the DPS logo. And this is a pre-emptive move because the personal political capital of his lieutenant - the current head of the SAC, Cholakov - has been spent. Moreover, Cholakov's mandate has expired - so he will inevitably become a liability if Parliament succeeds in replacing its quota in the SJC before it makes new appointments. Is this not enough to convince you that Peevski is a strategic handicap for the future of this country?  The omnipotent DP is in sole ...

Вярата не се преподава, тя се живее

И търсят духът на Караджата... Разделението между църква и държава не е просто модерна прищявка или плод на секуларизъм. То е дълбоко осъзнат принцип, формиран след векове на исторически опит, който доказва, че когато църквата и държавата се смесват, и двете страдат – първата губи своята духовна чистота, а втората – своята институционална стабилност. Въпреки това, периодично се чуват призиви за въвеждане на задължително религиозно обучение в българските училища, често облечени в реторика за „укрепване на традиционните ценности“ или „възраждане на националната идентичност“. Но тези предложения крият сериозни рискове – не само за личната свобода, но и за самата вяра и все още крехката ни демокрация. Вярата като тайнство, а не учебен предмет Вярата в Бог, както и всяко истинско духовно търсене, не може да бъде сведена до набор от правила, текстове или формули. Тя не е като математика или история, които могат да бъдат преподавани като факти и дати. Вярата е тайнство – интимен процес, ко...