Skip to main content

Ще успее ли метежът на Пригожин?

Острият тон в изявлението на Путин по отношение на опита за преврат на Пригожин (след заканата да смени Путин метежът може да се нарече и преврат) може да се окаже неефективен, тъй като идва твърде късно и няма достатъчно силно въздействие. Въпреки че твърдата реторика е подходяща, тя може да не възпре Пригожин. Путин винаги е реагирал остро когато е под натиск, но този път е различен, тъй като той вече не притежава цялата власт.

Опитът за преврат назряваше от известно време, особено след като Путин и Шойгу наредиха ЧВК "Вагнер" да премине под контрола на Министерството на отбраната до края на юни. Тази директива отгоре на практика целеше да лиши Пригожин, ключов играч в борбата за властта и наследството на Путин, от единственото му предимство.

ЧВК Вагнер, финансирана от руски олигарси и бюджета на Министерството на отбраната, естествено се превърна в огромна сила по време на военните операции в Украйна. Съперничеството между Пригожин и началника на Генералния щаб Герасимов създаде непреодолими проблеми при управлението на настъпателните и отбранителните операции  в Украйна. Нито една армия не може да издържи на усложнения, произтичащи от двойното подчинение и проблеми с единоначалието.

Подобно на корупцията, която беше най-успешната експортна стока на Путин в чужбина, сега същата тази корупция се завърна като бумеранг, за да го преследва, като значително подкопа икономическата и финансовата основа на неговата власт. Важно е да се отбележи, че тя също така блокира способността му да поддържа производството на оръжия и боеприпаси с темпове, достатъчни за текущите операции в Украйна. Частните армии, първоначално създадени за тайни операции, заобикалящи ограниченията за официалните руски войски, се превърнаха в кошмар, заплашващ техния създател.

Какви са шансовете на Пригожин?

Той вече е успял да нанесе унищожителен психологически удар на Путин, от който последният няма да може да се възстанови. Струва си да се отбележи, че този удар не дойде от "либералната опозиция" или от хвърления в затвора Навални, а от един "военен герой", който привлече вниманието на обикновените руснаци и патриотичния елит, макар и с цената на десетки хиляди жертви сред вагнерианците. Днес прокремълските пропагандисти твърдят, че тези жертви са били престъпници, но този етикет не им попречи да умират в името на Путин по време на операциите в Бахмут.

Може ли Пригожин да успее, въпреки че е превъзхождан от стотици хиляди души?

Въпросът не е единствено в числения баланс, а по-скоро в сравнението на мотивацията, решителността и това кой държи инициативата, включително контрола върху медиите. Пригожин и неговите последователи са изразители на недоволството, което сражаващите се в Украйна изпитват поради широко разпространената корупция, злоупотребите и пълния срив в оперативното управление. Да, Путин може да мобилизира стотици хиляди поддръжници в Москва, но има фактори, които трябва да се вземат предвид:

-    Путин неминуемо ще се сблъска с предизвикателства, когато използва сила срещу народа си на родна земя. Все още съществува известна степен на обществена търпимост, а всяко подобие на гражданска война в Русия ще накърни властовия му статут и ще се разглежда като признание за провал.

-   Лоялността на ФСБ (Федералната служба за сигурност) и Росгвардия (Националната гвардия) е под въпрос; тяхната лоялност, както и на всеки бодигард, може да се промени при смяната на властта. ФСБ не може сама да контролира армията.

-  Пригожин е "турбо" патриот и неговият преврат предлага на руския елит възможност да излезе от безизходицата в Украйна, което е малко вероятно под ръководството на Путин. Сред руснаците се наблюдава нарастваща умора, тъй като мнозина копнеят за победа, но още повече за край на конфликта.

От съществено значение е да се следи ситуацията отблизо. Ако Пригожин напредне след Воронеж, на Путин ще му се наложи да преговаря с него, което ще доведе до падането на Шойгу и Герасимов. Тогава Путин може да поеме роля, подобна на тази на Горбачов след пуча на Елцин.

Comments

Popular posts from this blog

Независимая Газета: "Изгубените руски илюзии по отминаващата епоха За самопознанието на Русия са необходими знания, а не митове автор"

Валерий Гарбузов - директор на Института за САЩ и Канада Отминаването на една епоха води със себе си много неща: илюзиите и надеждите умират, митовете се разрушават, появяват се нови реалности и се променя средата на живот. Това, с което са живели поколенията, се забравя. Често управляващите елити на авторитарните и тоталитарните политически режими съзнателно формират утопични представи и митове, които целенасочено се разпространяват сред масите. Подобна масова манипулация на общественото съзнание веднага поражда утопично възприятие за света у милиони хора, което позволява да се обединят разнородни политически и социални групи около национален лидер в името на определена цел. В същото време тя е и мощен инструмент за дългосрочно запазване на личната власт. И руската история в никакъв случай не прави изключение тук. За никого не е тайна, че обвинението във външнополитически експанзионизъм никога не е напускало Русия, преследвайки я през цялото ѝ историческо развитие. Именно той се превр

Марк Холингсуърт, The Spectator: Подобно на Русия на Путин, България се е превърнала в мафиотска държава

Протест срещу Путин в България В историческа реч пред Конгреса на САЩ на 12 март 1947 г. президентът Труман разглежда застрашителното разпространение на комунизма и съветск ата окупация на Източна Европа. Известна като "Доктрината Труман", той представя бойните линии на Студената война като борба между автокрацията и демокрацията - нещо, което днес звучи странно в Украйна. Съветският "начин на живот се основава на волята на едно малцинство, наложена със сила на мнозинството", заявява президентът Труман. "Той се основава на терор и потисничество, контролирана преса и радио, фиксирани избори и потискане на личните свободи... Свободните народи по света очакват от нас подкрепа за запазване на техните свободи". Неотдавнашни проучвания на общественото мнение показаха, че 80 % от българите смятат корупцията за широко разпространена . Днес страната в Европейския съюз, която най-много прилича на тази авторитарна деспотична държава, е България, която е изпра