Skip to main content

Alternatives&Analyses: От енергия на протест към енергия за реформи



Най-голямото предизвикателство пред протестиращите  е не толкова да успеят да развият и усилят енергията на отрицанието на Системата като предизвикат оставките на Борисов, Гешев, Пеевски /все още депутат/, доколкото това е неминуемост – само не знаем само колко дълго ще бъде съпротивата,  а да трансформират обществената енергия в поредица от смислени действия, които да родят устойчиво реформаторско мнозинство за години напред.0
До сега обединението на различни обществени и политически групи под един лозунг – оставка на правителството и главния прокурор – удържа на опитите за разкол чрез игра върху егото или страховете на политически ангажираните играчи.
Хубавото на този многолик протест е, че всеки е свободен да реализира свой минидневен ред, но в края на деня всички се събират пред Министерски съвет и пред Съдебна палата за общото.
Ето вчера Демократична България вкараха конкретен адрес на протест – МВР заради битите младежи. Както виждате властите не са особено впечатлени. Днешната среща с медиите на СДВР не остави никакви надежди, че тези хора имат изобщо някакво намерение да се променят и да не бият. Още по-малко пък да разследват. За това МВР и в по-общ смисъл репресивния апарат са не само легитимна, но и задължителна цел на всеки целеви протест. Както Съдебната палата, така и специализираните прокуратура и съд, и районни полицейски управление, в които се задържат участници в протеста по измислени обвинения.
Ако повече хора дойдат, ще бъде добре. Но дори да не дойдат всички, които подкрепят вечерните протести пак е добре, защото протестът разширява географията си и остава маркери за своето внимание към отделните си цели.
По същия начин стоят нещата и с протеста, който организирахме пред БНТ с искане за оставка на пратеникът на Доган в обществената медия - Емил Кошлуков като генерален директор на БНТ. Официозът „24 часа“ намери за нужно да отрази новината, че 15 души протестираха. Няма да споря за числата, действително бяха под бройката на хората, които бяха обявили че ще дойдат.
Днес вече имате писмото на 60 души интелектуалци с искане за оставка и това ще набъбва като вълна. Имаме обявен митинг за четвъртък. И тогава ще бъдем много повече.
Стигам до най-важното – тези разноликост и разнопосочие лесно може да роди вътрешно напрежение и разкол. За сега „доброжелателите“ отвън не успяват, защото нито един от главните протестъри не може да си позволи да се самоизтъкне. Енергията е твърде многопосочна за да може да бъде олицетворена дори с организаторите си, камо ли с участващите. Основната маса от хора в протеста не е партийна. И без партиите и организаторите протести ще има.
Виждам всякакви хора от различните спектри на дясното и лявото, но забележете и хора, които работеха и подкрепяха ГЕРБ. Което и силен знак, че там върви саморазпад.  Участието на млади, образовани и най-вече информирани хора и най-вече осъзнаването на значимостта на мисията на протеста не позволява на ничие его или интерес да избуи над общия.
На някакъв етап неизбежно на преден план ще изпъкнат новите лидери, новите лица и новите партии. Защото това е начина за участие в изборите и за политическо представителство. Но най-важната задача, която е урок и следствие от евентуалния успех на тези протести, е че битката за депутатски места не трябва да става за сметка на широката прореформистка коалиция. Което означава, че участващите в протестите трябва да съхранят умението си да взаимодействат ида правят компромиси, защото голямото предизвикателство, там където досега реформаторите се проваляха системно, бе че не успяха да потиснат егото си и да изградят широки коалиции за да сменят системата.
Сега поне е ясно – нито една от основните сили участващи в протестите не е самодостатъчна, нито има изгледи да излезе като едноличен лидер от тези протести и превърне протестната вълна в гласове за себе си. За това е важно всяка една от тях да усили максимално представителността си и след това да подчини партийните си и групови интереси на общото действие. Защото демонтажът на Система, която е градена 30 години като обща конструкция и десет години като конкретни хора и зависимости, е свръхзадача и изисква неидеологически и устойчиви коалиции на честни, на патриотични и на посветени на демокрацията хора.


Подкрепяйте ни на www.altanalyses.org
Подкрепяйте Алтернативата на www.alternativata.bg

Comments

Popular posts from this blog

Денят след, като размисъл за деня преди изборите.

Вече няма съмнение, че ГЕРБ и ДПС са две лица на една и съща монета. Зависимостите са асиметрични, тоест Пеевски държи силните карти, но Борисов ще бяга от правителство на ГЕРБ и ДПС като дявол от тамян. Защото не може да управлява по друг начин, освен този, който доведе до 2020 година. До тук тривия. Стратегията им включва обезличаване на ППДБ и повече интриги за да ги разделят на принципа – добрите от ДаБГ и лошите от ППДБ. Още от сега започнаха. Няма да успеят, защото в момента в който някой от лидерите понечи да направи опит да възстанови комуникацията за власт с ББ е приключил окончателно като политик. Вече не може да мине номера, аз ще говоря само с Борисов, защото не можеш да говориш с него без да виждаш сянката на Пеевски. Да го кажа в прав текст – да, за тези избори са единствената алтернатива, но не за следващите, ако още си мислят, че са незаменими и незаобиколими, и че имат крепостен електорат, много силно грешат. Изобщо на тези избори ще катастрофира цялата политическа л...

Истинските виновници не са в доклада на Парламентарната комисия по договора на Булгаргаз и Боташ

  Този документ, който BG Elves показват доказва, че движещият фактор за договора Боташ - Булгаргаз е Владимир Малинов, който настоява Даница Златева да го подпише, а тя се разсейва, защото съзнава, че са я поставили "на дузпата". Междувременно без тристранния протокол между Боташ, Булгартрансгаз и Булгаргаз договор между Булгаргаз и Боташ нямаше да има. В случая Булгаргаз е натиснат отстрани - от БТГ и отгоре от министъра да подпише договор, който е неизгоден за компанията. А сега цялата история. Владимир Малинов, за да остане на поста си, още при първото служебно правителство на Румен Радев, на Янев, предава в президенството пътната карта на Турски проект. Борисов е бесен, но Пеевски взема Малинов под свое крило. Тъй като картата се търси навсякъде, но е изобличителен документ и за самия Радев, тоест е горещ картоф, съдържанието и е експлозивно /за знаещите и желаещите да я интерпретират като последствия/, президентът Радев нарежда, картата да се даде на назначения от него ...

Борисов се опитва да се договори със Запада за продължението на модела Луканов

  Борисов реши, че не може да отстъпва по темата Турски поток, и започна да се гордее с него, дори под заплаха да влезе в Магнитски /Дамоклевият меч все още виси/, защото се разпада цялата конструкция и логика на властта, заради която влезе в политиката преди повече от 20 години. Тогава задкулисието реши да смени Иван Костов, защото се уплаши, че не може да го контролира. Борисов бе още никой за да смени Костов, за това първо в играта влезе магията на монарха, и след това пласираха и нашия Путин /генералът от силовите структури/. Днес Борисов започна да показва "зъби" и да заплашва с разглобка, ако ППДБ и западните ни партньори не приемат неговия модел за корупция с елементи на атлантизъм, както на времето Западът прие моделът на прехода на Луканов. Без пълен контрол върху службите, прокуратура, регулатори, той не може да съществува. За това и новата сглобка няма да проработи, поне в този вид, който си я представят в ППДБ. Говорим за условния или обобщаващ образа на новия ели...