Skip to main content

Стенограма на коментар на Илиян Василев за газовата борса
От 21.06.2019


Днес другата тема, която е, присъствах в Комисията по енергетика. На първо четене премина Законопроектът за изменение и допълнение в Закона за енергетиката, с която накратко се направиха изменения, които правят възможна борсата на природен газ в България. Това е, разбира се, част от усилията за либерализация на газовия пазар, една твърде плаха и много закъсняла стъпка.
Самото заседание на Комисията мина доста традиционно, нямаше кой знае какви оживени дебати, както имаше между впрочем миналия път. Това, което е добро, е, че Комисията и нейният председател са действително загрижени да не направят някоя грешка, защото нещата са твърде важни и поради тази причина очаквам между първо и второ четене действително да се проведат разисквания и съответно да се подобрят много от текстовете и да се махнат някои неща, които са много притеснителни.
Какво мога да кажа - първо, целите, които са поставени за либерализация на пазара, които са в един член 176а, което касае обществения доставчик и предлаганите от него количества на организирания борсов пазар, те са твърде, твърде скромни  и далеч от онова, което е в региона. За сравнение, Румъния отдавна е достигнала степен на независимост, Газпром там въобще не играе кой знае каква голяма роля, в Турция делът на Газпром падна около 50 % и намалява, в Гърция без да има газова борса делът на Газпром е пак 50 %. А в онова, което четем в член 176 от измененията в Закона, 176а, който се въвежда в първата алинея, се дава именно плахите и много внимателни и бавни стъпки - в 7 на 100 ще бъдат предлагани от продажби на борсовия пазар от Булгаргаз от цялото потребление, значи 7 на 100 ще бъде либерализацията в портфейла на Булгаргаз, а през 2021 година 13.5 %. Разбирате ли колко бавно, отчайващо бавно и затова този закон прави абсолютно опит да се съвмести несъвместимото – либерализацията на пазара за запазване доминантната роля на Газпром, няма как да стане.
Значи 50 % дял и още по-малко в Румъния, при нас след 2 години 13.5 %, след което на 2022, когато фактически изтича договорът с Газпром, 20%, това са в рамките на количествата вероятно „take or pay“, които могат да се вместят и което е най-странно, че не се спира на 2022 година, а продължава 2023 и 2024 година, което означава само едно, ето това е новината.
Новината е, че 2023 година Булгаргаз отново ще поднови договора с Газпром и няма да има никава либерализация и никаква конкуренция, защото конкуренцията, като я разпространите само на 27 % от пазара, то каква конкуренция, това е какъв либерализиран пазар? Нещо повече, чак в 2024 година 35 %, разбирате ли за какво става реч? 2025 година България няма да достигне нивата от 2019 година на конкуренция, което има в момента Гърция, Румъния и изобщо навсякъде около нас, това ако не се нарича пленена воля, здраве му кажи. Проблемът е още по-голям. Проблемът е значим в това, че когато вие имате различни правила, тъй като очевидно по тази схема Газпром изобщо няма да предлага нищо на организираната борсова търговия, вие дефакто Газпром го поставяте в една друга група, в самостоятелна група, самодостатъчна, той нито се конкурира, нито се състезава, нито за него важат правилата, защото по тези изменения на закона, те задължават търговците дори компаниите, които добиват газ в България, да предлагат задължителни количества през борсата, което това е, както се казва,  „насила ликвидност да правиш“ - не е лошо и по принцип това не е изключение само за българската борса, но не само ликвидността и липсата на ликвидност не е причината нещата в България да не се случат, либерализацията.
Това е следствие от един модел, който забранява или прави почти незвъмножна конкуренцията и освобождаването на пазара, защото там има гарантирани ниши и гарантирани договори, ако след 2021, 2022,2023 година продължават да доминират нефтено-индексираните договори и един доставчик, вие каква борса ще направите- от едната страна дългосрочни договори, а от друга страна искате къси търговии да ви станат по-гъвкави, бихте ли ми казали как точно ще направите колебание в цени, когато договорът ви е неизменен по нефтено-индексирания тертип, който има с Газпром, а от друга страна ще играете на борси, нали, това просто е немислимо, но аз много се надявам, че все пак тъй като ръководството на Комисията изглежда заинтересовано да намери най-доброто решение и да не влиза в крайности, се надявам между двете четения да има сериозен разговор.
Също, което е похвално да кажа за Комисията, че очевидно са възприели това, което миналият път казахме за това, че тя борсата още не е родена, те искат да лицензират търговците. Значи, нямате ликвидност, нямате утвърдено място в борсата, тоест хората да отидат там, за да си купят газ и вие искате да лицензирате тези, които търгуват. Просто е, както се казва, „нероден Петко, а те вече го обличат в униформа“. Това е от мен за днес, до следващата седмица.

Comments

Popular posts from this blog

Денят след, като размисъл за деня преди изборите.

Вече няма съмнение, че ГЕРБ и ДПС са две лица на една и съща монета. Зависимостите са асиметрични, тоест Пеевски държи силните карти, но Борисов ще бяга от правителство на ГЕРБ и ДПС като дявол от тамян. Защото не може да управлява по друг начин, освен този, който доведе до 2020 година. До тук тривия. Стратегията им включва обезличаване на ППДБ и повече интриги за да ги разделят на принципа – добрите от ДаБГ и лошите от ППДБ. Още от сега започнаха. Няма да успеят, защото в момента в който някой от лидерите понечи да направи опит да възстанови комуникацията за власт с ББ е приключил окончателно като политик. Вече не може да мине номера, аз ще говоря само с Борисов, защото не можеш да говориш с него без да виждаш сянката на Пеевски. Да го кажа в прав текст – да, за тези избори са единствената алтернатива, но не за следващите, ако още си мислят, че са незаменими и незаобиколими, и че имат крепостен електорат, много силно грешат. Изобщо на тези избори ще катастрофира цялата политическа л...

Истинските виновници не са в доклада на Парламентарната комисия по договора на Булгаргаз и Боташ

  Този документ, който BG Elves показват доказва, че движещият фактор за договора Боташ - Булгаргаз е Владимир Малинов, който настоява Даница Златева да го подпише, а тя се разсейва, защото съзнава, че са я поставили "на дузпата". Междувременно без тристранния протокол между Боташ, Булгартрансгаз и Булгаргаз договор между Булгаргаз и Боташ нямаше да има. В случая Булгаргаз е натиснат отстрани - от БТГ и отгоре от министъра да подпише договор, който е неизгоден за компанията. А сега цялата история. Владимир Малинов, за да остане на поста си, още при първото служебно правителство на Румен Радев, на Янев, предава в президенството пътната карта на Турски проект. Борисов е бесен, но Пеевски взема Малинов под свое крило. Тъй като картата се търси навсякъде, но е изобличителен документ и за самия Радев, тоест е горещ картоф, съдържанието и е експлозивно /за знаещите и желаещите да я интерпретират като последствия/, президентът Радев нарежда, картата да се даде на назначения от него ...

Борисов се опитва да се договори със Запада за продължението на модела Луканов

  Борисов реши, че не може да отстъпва по темата Турски поток, и започна да се гордее с него, дори под заплаха да влезе в Магнитски /Дамоклевият меч все още виси/, защото се разпада цялата конструкция и логика на властта, заради която влезе в политиката преди повече от 20 години. Тогава задкулисието реши да смени Иван Костов, защото се уплаши, че не може да го контролира. Борисов бе още никой за да смени Костов, за това първо в играта влезе магията на монарха, и след това пласираха и нашия Путин /генералът от силовите структури/. Днес Борисов започна да показва "зъби" и да заплашва с разглобка, ако ППДБ и западните ни партньори не приемат неговия модел за корупция с елементи на атлантизъм, както на времето Западът прие моделът на прехода на Луканов. Без пълен контрол върху службите, прокуратура, регулатори, той не може да съществува. За това и новата сглобка няма да проработи, поне в този вид, който си я представят в ППДБ. Говорим за условния или обобщаващ образа на новия ели...