Skip to main content

Булгаргаз vs Европейската комисия - за цената на природния газ и за доверието

Уупс, Николай Павлов сгази лука. Този път яко.
Опроверга данните на Европейската комисия за цената на природния газ по договорите с Газпром за второто тримесечие на тази година, които бяха за 19,92 евро на мегаватчас /според Комисията/. Според шефа на Булгаргазq истинската цена била 17,81 евро/МВТч, а според запознати е дори по-ниска - 17,41 евро/МВТч. И забележете, всички цени в тримесечния доклад на ЕК - в случая за второто тримесечие на тази година, се дават на границата на съответната държава.
Става още по-интересно, защото договорът на Булгаргаз с Газекспорт е цена на Исакча, на украино-румънска граница т.е. сравнението трябва да включва цената на границата на България -
т.е. Кардам, плюс разходите по ангажимент на капацитет, такса пренос, таксите за съхранение и нормативно определената печалба на Булгаргаз, като обществен доставчик. Ако това, което казва Булгаргаз е вярно, излиза че от посочените от шефа на Булгаргаз цена за да получим цената на договора на Газпром, на принципа „нет бек“, трябва да извадим още повече от две евро на МВТч, за да стигнем до истинската цена на Исакча. Определено мога да твърдя, че подобна цена за природен газ в ЕС просто е нереалистична.
Но да се върнем на спора - кой казва истината - Европейската комисия или Булгаргаз?
Първо, шефът на Булгаргаз твърди, че най-ниската в ЕС у нас е резултат на изключително ценния договор от преди пет години, в който срещу ангажимент да строим Южен поток сме получили
тази най-изгодна цена. Няма как да знаем детайлите, защото договорите са тайна - бяха тайна при БСП, останаха тайна при ГЕРБ. Но този ангажимент има своите финансови измерения и те не са отпаднали. Както много пъти съм посочвал, срещу „отстъпките" на Газпром има насрещни отстъпки - по гарантиране на монопол, по субсидираните тарифи на Газекспорт за пренос, по твърдите условия на производните договори с потребители, които увеличават значително цената при пиково търсене. Тоест, напълно възможно и вероятно е да се сравняват ябълки и круши – данните на ЕК и на Булгаргаз да включват различни компоненти.
Второ, това, че информацията на ЕК може да се разминава с тази на Булгаргаз не е вина на ЕК, а на подателя на тази информация. Тъй като цената по договора е търговска тайна на Булгаргаз и
Газпром, то е ясно, че своевременното подаване на информация /което е задължение/ към общоевропейските институции, е отговорност на Булгаргаз. Не може да бъде работа на регулатора, тъй като той също получава инфо от първоизточника.
Трето, ако Булгаргаз е подал невярна информация, която е минала през "регулиране" на цената от
КЕВР – процес който отчита освен горепосочените и недовзетите или надвзетите приходи, т.е. ако има разлики, това не означава, че крайният потребител не е платил цялата цена.
Само казвам, че с това си "опровержение" Булгаргаз отвориха кутията на Пандора – и най-вече, ако Европейската комисия няма вярна представа за цените, какво да кажем за българските потребители. Ако цените на Газпром действително са най-ниските нетно, както твърдят, къде отиват разликите между цените на ЕК и на Булгаргаз и има ли скрити игри?
Ето ви няколко възможни обяснения:
а. излизат извън Булгаргаз към трети страни и договори, които смазват механизма на защита на руския газов монопол.
б. покриват загуби на Булгаргаз, дължащи се на пропуски в мениджмента и неспособност да се управляват ценовите рискове, да си съберат дължимите суми от неизрядни длъжници.
Така изрядните плащат за несъбраните суми от Топлофикация София. Тази схема се поддържа на
изкуствено дишане от БЕХ, чрез изкупуване на дългове на длъжници към Булгаргаз, за да могат софиянци да имат евтино парно и топла вода. Ако си спомняте, имаше един дълг от 106 милиона лева за доставен газ, който частни съдебни изпълнители, заплашиха да съберат от Топлофикация по принудителен начин. Това е скрито и непозволено от европейските закони субсидиране, което няма как да продължи безкрайно, защото общата сума на дълговете на Топлофикация е над 500 милиона лева, а БЕХ изчерпа възможността да поема дълг, за да прави изкуствен заслон на тези "политически" схеми.
Само да напомня, че миналата година Топлофикация е платила само 30!? милиона лева от този дълг, които вероятно не могат да покрият плащания дори по лихви за просрочие. По всички правила на финансовата отчетност този дълг, вероятно, трябва да се води несъбираем и необслужван. 
Най-странното в схемата с недовзети и надвзети приходи, които КЕВР е принуден да прилага, при
отсъствието на либерализиран и конкурентен пазар на природен газ у нас, за да обере колебанията в цените, това често се превръща в политически-целесъобразен стремеж –повишенията да се държат под 5%, за да не увеличава произвоно цената на парното и топлата вода. Накрая обаче, тези малки загуби се натрупват и регулаторът няма как да не ги отчете и да бъдат платени от потребителите. Политически има смисъл, но счетоводно тези загуби няма как да се разхвърлят, като по-големите повишения на цените винаги се падат в сезони с понижено потребление, т.е. не водят да адекватно по-високи приходи на Булгаргаз.
Тази ръчна регулация няма нищо общо с пазар на природен газ. Просто пазар няма.
Умножете консумацията на второто тримесечие за тази година по разликата между цената на ЕК и цената, която сега Булгаргаз твърди, че е достоверната, и ще получите доста голяма сума, която иска своите отговори и проверки от институциите.
Пак едни много десетки милиони лева, всеки три месеца. Бизнес извън регулация.
А редица страни в Европа до три - пет години престават да регулират цените на природния газ. И
тогава всякакви сравнения с България ще бъдат безпредметни. Така е в Газпромланд.

Comments

Popular posts from this blog

Независимая Газета: "Изгубените руски илюзии по отминаващата епоха За самопознанието на Русия са необходими знания, а не митове автор"

Валерий Гарбузов - директор на Института за САЩ и Канада Отминаването на една епоха води със себе си много неща: илюзиите и надеждите умират, митовете се разрушават, появяват се нови реалности и се променя средата на живот. Това, с което са живели поколенията, се забравя. Често управляващите елити на авторитарните и тоталитарните политически режими съзнателно формират утопични представи и митове, които целенасочено се разпространяват сред масите. Подобна масова манипулация на общественото съзнание веднага поражда утопично възприятие за света у милиони хора, което позволява да се обединят разнородни политически и социални групи около национален лидер в името на определена цел. В същото време тя е и мощен инструмент за дългосрочно запазване на личната власт. И руската история в никакъв случай не прави изключение тук. За никого не е тайна, че обвинението във външнополитически експанзионизъм никога не е напускало Русия, преследвайки я през цялото ѝ историческо развитие. Именно той се превр

Ще успее ли метежът на Пригожин?

Острият тон в изявлението на Путин по отношение на опита за преврат на Пригожин ( след заканата да смени Путин метежът може да се нарече и преврат ) може да се окаже неефективен, тъй като идва твърде късно и няма достатъчно силно въздействие. Въпреки че твърдата реторика е подходяща, тя може да не възпре Пригожин. Путин винаги е реагирал остро когато е под натиск, но този път е различен, тъй като той вече не притежава цялата власт. Опитът за преврат назряваше от известно време, особено след като Путин и Шойгу наредиха Ч ВК "Вагнер" да премине под контрола на Министерството на отбраната до края на юни. Тази директива отгоре на практика целеше да лиши Пригожин, ключов играч в борбата за властта и наследството на Путин, от единственото му предимство. ЧВК Вагнер , финансирана от руски олигарси и бюджета на Министерството на отбраната, естествено се превърна в огромна сила по време на военните операции в Украйна. Съперничеството между Пригожин и началника на Генералния щаб Ге

Марк Холингсуърт, The Spectator: Подобно на Русия на Путин, България се е превърнала в мафиотска държава

Протест срещу Путин в България В историческа реч пред Конгреса на САЩ на 12 март 1947 г. президентът Труман разглежда застрашителното разпространение на комунизма и съветск ата окупация на Източна Европа. Известна като "Доктрината Труман", той представя бойните линии на Студената война като борба между автокрацията и демокрацията - нещо, което днес звучи странно в Украйна. Съветският "начин на живот се основава на волята на едно малцинство, наложена със сила на мнозинството", заявява президентът Труман. "Той се основава на терор и потисничество, контролирана преса и радио, фиксирани избори и потискане на личните свободи... Свободните народи по света очакват от нас подкрепа за запазване на техните свободи". Неотдавнашни проучвания на общественото мнение показаха, че 80 % от българите смятат корупцията за широко разпространена . Днес страната в Европейския съюз, която най-много прилича на тази авторитарна деспотична държава, е България, която е изпра